NAJNOVIJE VIJESTI
Pratite najnovije muzejske vijesti.
izložbe
U Muzeju Slavonije trenutno možete posjetiti stalni postav, ali i aktualne izložbe.

SEOBA NARODA I SREDNJI VIJEK

ANTIKA – LAPIDARIJ

PRAPOVIJEST

BEKETINCI BENTEŽ

Tvrđa u Osijeku/Festung in Essegg/Foretress in Osijek
PRATITE DOGAĐANJA U MUZEJU NA FACEBOOK STRANICI
je najstarija kulturna ustanova u gradu Osijeku, osnovana davne 1877. godine. Muzej je jedan od najstarijh te najveći muzej općeg tipa u Republici Hrvatskoj. Muzej broji oko 500 tisuća predmeta raspoređenih u preko 160 muzejskih zbirki od povijesnog, arheološkoga, etnološkog, tehničkog, prirodoslovnog i umjetničkog značaja. U sklopu Muzeja djeluje i najveća muzejska knjižnica u Hrvatskoj. Muzej Slavonije je smješten u staroj baroknoj jezgri grada Osijeka – Tvrđi, a Izložbeni prostori se nalaze u zgradi Glavne straže i zgradi Magistrata.
muzejski kutak
Japanski kilt
U tradiciji gotovo svake zemlje postoji vještina šivanja iglom i koncem, pa je takav slučaj i s Japanom, gdje se od antičkih vremena njeguju tradicionalne tehnike sashikoi yosesaki. Tehnika koja je ovdje predstavljena – tehnika patchwork kilta – iz drevne je Engleske, prenesena je i proširena u Americi i Australiji, a već u 18. stoljeću ovi ukrasni predmeti, prvobitno namijenjeni pokrivanju i održavanju topline, počeli su se cijeniti kao umjetnička djela. U Japanu je metoda patchwork kilta prihvaćena prije pedeset godina, prilagođena i obogaćena posebnim tehnikama te su se ovakvi predmeti, koje karakterizira izuzetne ljepota i minucioznost izvedbe, počeli izlagati u Europi i Americi kao specifičan umjetnički izraz.
Utemeljujuća zbirka Prirodoslovnog odjela Muzeja Slavonije
Prvu veću prirodoslovnu zbirku Muzeju Slobodnog i kraljevskog grada Osijeka 1898. godine, današnjem Muzeju Slavonije, darovao je Carski i kraljevski vojno – inženjerski knjigovođa pri vojnom inženjerstvu u Zadru Emerich Hild, učenik Kraljevske velike gimnazije u Osijeku. Hild je tijekom života prikupio vrijednu zbirku s preko dvjesto morskih prirodoslovnih primjeraka koje je obradio u bečkom Prirodoslovnom muzeju. Godine 1940. u Osijeku, na poticaj osječkog Oblasnog odbora Jadranske straže, osnovan je Pomorski muzej u koji je 1941. godine, na temelju odluke Gradskog poglavarstva, predana gotovo polovica Hildove zbirke u svrhu trajnog izlaganja. Djelovanje Pomorskog muzeja prekinuo je Drugi svjetski rat, a izdvojenom dijelu prirodoslovne zbirke izgubljen je trag.
Gajdaš iz Rokovaca – omiljena uspomena Julija Njikoša
Gajdaša je izradio za Julija Njikoša i poklonio mu ga Roka Božić iz Rokovaca; on i njegova obitelj bili su prijatelji s Njikošem, kojem je ova figura bila veoma draga uspomena. Danas je gajdaš dio donacije cjelokupne ostavštine Julija Njikoša iz 2011. godine Muzeju Slavonije zalaganjem supruge Vere Svobode i obiju kćeri. Tijelo, gajde i opanci oblikovani su od polimer gline. Sijeda kosa i veliki brkovi izrađeni su od kudjelje. Gajdaš je odjeven u narodnu nošnju: platnena košulja i gaće, prsluk i preko ramena prebačen kaputić rekla od sukna. Na nogama su obojci i opanci.
Ukrasni tanjur Posljednja večera
Izložena Posljednja večera prikazuje najavu izdaje. Isus je prikazan u središtu simetrične kompozicije, posebno naglašen aureolom. Apostoli su smješteni oko stola u živoj raspravi, nakon što je Isus najavio da će ga jedan od učenika izdati. Ivan, najdraži učenik, privio se Isusu uz prsa s pitanjem tko je taj. Jasno je s prednje strane stola istaknut izdajica Juda, s kesom dukata. Prizor je smješten ispred arhitekture, proširen prikazom hrane i posuđa. Scena je nastala prema grafičkom predlošku, kako je to bilo uobičajeno u doba renesanse i baroka.