Izlaganjem uz projekciju predstavlja se svojevrsna pretpovijest današnjeg Odjela umjetničkog obrta Muzeja Slavonije. Izborom predmeta vezanih uz plesne svečanosti, druženja i opuštanje, prikazat će se razdoblje od osnivanja Muzeja Slobodnoga i kraljevskog grada Osijeka 1877. godine do službenoga osnivanja Odjela otvorenjem izložbe i stalnoga postava namještaja 1951. godine. Poseban je naglasak stavljen na razdoblje između dvaju svjetskih ratova i na djelovanje Arheološkog kluba, odnosno Društva prijatelja starine „Mursa“. Tematsko predavanje voditeljice Odjela umjetničkog obrta Andreje Šimičić održava se povodom Osječkog ljeta kulture 2022.
Djeca i mladi imaju prigodu, kroz trodnevnu radionicu, sudjelovati u stvaranju kazališnog igrokaza. Pozornica, scenografija i lutke, tradicijska tema i timski rad Muzej Slavonije pretvaramo u kazalište sjena. Kroz dramsku igru djeca će stvoriti likove i događaje te istražiti izvore svjetlosti i sjene. Prijave zbog ograničenog broja mjesta obvezne.
Radionice organiziraju pedagoginje Odjela za edukaciju i promidžbu Muzeja Slavonije.
https://mso.hr/plesni-igrokaz/
0
Muzejski četvrtak - Vlasta Šabić o baranjskom šokačkom vezu
7/14/2022-20:0
7/14/2022-21:0
Muzej Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, Osijek
https://mso.hr/wp-content/uploads/2022/09/131.jpg
Zahvaljujući postojanju malobrojnih, ali izuzetno važnih nositelja umijeća izrade ovih specifičnih tehnika veza na terenu, te djelovanju u kontinuitetu izvannastavne aktivnosti Malih vezilja u Osnovnoj školi Draž, umijeće izrade baranjskih šokačkih vezova upisano je 2021. godine kao nematerijalno dobro u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Kustosica Etnografskog odjela Vlasta Šabić na izlaganju će predstaviti različite tehnike i ornamentiku baranjskih šokačkih vezova, koje će u projekciji ilustrirati fotografije detalja s narodnih nošnji iz zbirki Muzeja Slavonije. Tematsko predavanje kustosice održava se povodom Osječkog ljeta kulture 2022.
Muzejski četvrtak - Anja Bijelić o plesu između razonode i političke kritike: analiza dvije medalje
8/4/2022-20:0
8/4/2022-21:0
Muzej Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, Osijek
https://mso.hr/wp-content/uploads/2022/09/132.jpg
U predavanju koje prati izložbu U redu za ples analiziraju se radovi istaknutih hrvatskih kipara i medaljera; plaketa Casino autora Rudolfa Valdeca (1911.) i medalja Ples Hrvata u Beču – Kolo, autora Ive Kerdića (1912.) Primjenom metode istraživanja pojedinačnih slučajeva (case study) daje se uvid u slojeve značenja odabranih medalja te se pronalaze oblikovne, tematske i funkcionalne poveznice s galanterijskim proizvodima plesnih svečanosti. Osnovna ideja je pokazati potencijal koji medaljerstvo ima u nadopuni ili proširenju tema različitih područja. Tematsko predavanje kustosice pripravnice Numizmatičkog odjela Anje Bijelić održava se povodom Osječkog ljeta kulture 2022.
Muzejski četvrtak - Branislav Miličić o markama i značkama numizmatičkog odjela Muzeja Slavonije u predavanju "U iščekivanju Katara"
8/25/2022-20:0
8/25/2022-21:0
Muzej Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, Osijek
https://mso.hr/wp-content/uploads/2022/09/133.jpg
Engleska je zemlja prve poštanske marke, ali i zemlja u kojoj je nastao nogomet. Poštanske marke oduvijek se izdaju povodom posebnih događaja. Svjetsko prvenstvo, kao najvažnija sporedna stvar na svijetu zaslužuje svoju prigodnu poštansku marku. Kroz tematsko predavanje kustos Numizmatičkog odjela Branislav Miličić predstavit će poštanske marke i značke koje se vežu za temu Svjetskog nogometnog prvenstva, ali i nogomet općenito. Filatelistička zbirka poštanskih marki Republike Hrvatske sadrži marke sa Svjetskih prvenstava 1998., 2002., 2006., i 2010. Tematsko predavanje kustosa Numizmatičkog odjela Branislava Miličića održava se povodom Osječkog ljeta kulture 2022.
U Zbirci slika i okvira Muzeja Slavonije čuva se akvarel \"Portret muškarca u naslonjaču\" iz 1841. godine, djelo cijenjenoga austrijskog portretista i litografa Antona Hähnischa (1817.–1897.). Muzeju je darovan 1941. ili 1942. godine, a potječe iz privatne zbirke gđe Helene Fischer iz Osijeka. Predavanje će pokazati kako je taj portret povezao nekoliko europskih gradova – Osijek, Beč, Prag i Berlin. Naime, istraživanjem provenijencije umjetnine utvrđeno je da je pripadala dvama cijenjenim europskim kolekcionarima. Pečat na poleđini slike upućuje na zbirku praškoga kolekcionara Adalberta von Lanne (1836.–1909.). Slika je također identificirana u aukcijskom katalogu bečke aukcijske kuće C. J. Wawra iz 1917. godine prigodom prodaje zbirke berlinskoga kolekcionara dr. Bernharda Köhlera (1849.–1927.). Uvodni dio predavanja osvrnut će se na međusobni odnos države, muzeja i privatnih kolekcionara židovskoga porijekla tijekom Drugoga svjetskog rata u Osijeku. Predavanje se organizira u sklopu Muzejskog četvrtka, povodom obilježavanja Mjeseca židovske kulture u organizaciji Židovske općine Osijek.
Izložba na 11 panoa prikazuje nositelje umijeća i različite tehnike i ornamentiku baranjskih vezova, koju ilustriraju fotografije detalja s narodnih nošnji iz zbirki Muzeja Slavonije, uz edukativna pojašnjenja. Ovaj sadržaj pretočen je i u brošuru, koja prati izložbu. Nekoliko dijelova nošnji dodatno dopunjava ovu temu. Izložbu je priredio Etnografski odjel Muzeja Slavonije za Etnološki centar u Belom Manastiru u rujnu 2021.g., a u svrhu obilježavanja pete obljetnice osnutka Centra. Izložba ujedno obilježava upis umijeća izrade baranjskih šokačkih vezova kao nematerijalno dobro u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske 2021. godine, a za koji je prijedlog dao upravo Etnografski odjel MSO. Pod nazivom baranjski šokački vezovi podrazumijevaju se različite tehnike veza kojima se ukrašavaju osnovni platneni odjevni predmeti baranjske nošnje – prvenstveno košulja rubina. Zahvaljujući postojanju malobrojnih, ali izuzetno važnih nositelja umijeća izrade ovih specifičnih tehnika veza na terenu, te djelovanju u kontinuitetu izvannastavne aktivnosti Malih vezilja u Osnovnoj školi Draž, umijeće izrade baranjskih šokačkih vezova nije zaboravljeno. Otvorenje izložbe planirano je za četvrtak 20. listopada 2022. s početkom u 19:00 sati, u Muzeju Slavonije, na adresi Trg Sv. Trojstva 6, u osječkoj Tvrđi. Ulaz za sve posjetitelje je slobodan. Ostalim danima izložba se može posjetiti od utorka do subote u vremenu od 10:00 do 18:00 sati.
Baranjski šokački vez…ta divna tradicijska tehnika!Sačuvajmo vez od zaborava… sudjeluj u radionici u Muzeju Slavonije, u subotu 8. listopada s početkom u 10:30.Uzmi iglu, provuci konac, odaberi motiv i započni vesti… Sav materijal osiguran, a zabava zagarantirana…Pod nazivom baranjski šokački vezovi podrazumijevaju se različite tehnike veza kojima se ukrašavaju osnovni platneni odjevni predmeti baranjske nošnje – prvenstveno košulja rubina. Zahvaljujući postojanju malobrojnih, ali izuzetno važnih nositelja umijeća izrade ovih specifičnih tehnika veza na terenu, te djelovanju u kontinuitetu izvannastavne aktivnosti Malih vezilja u Osnovnoj školi Draž, umijeće izrade baranjskih šokačkih vezova nije zaboravljeno.Zbog ograničenog broja mjesta prijava je potrebna. Prijaviti se možete putem poveznice: https://forms.gle/i66cwbYHU4LgfBbL6 Radionica za djecu i mlade organizirana je u sklopu programa “Doktori za baštinu”. Cijena sudjelovanja je 20,00 HRK.Za sve ostale informacije slobodno se obratite muzejskoj pedagoginji, Jesenki Ricl.Muzej Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, OsijekTelefon: +385 31 328 778E-mail: jesenka.ricl@mso.hr www.mso.hrVeselimo se druženju s vama, vaši Muzealci!
Društvo knjižničara Slavonije, Baranje i Srijema, Muzej Slavonije, Udruga katoličkih intelektualaca i Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek pozivaju vas na predstavljanje knjige „Povijest prve javne knjižnice na hrvatskome tlu (1463.) – knjižnica samostana sv. Dominika u Dubrovniku u okviru humanističkih gibanja u XV. i XVI. stoljeću “ autora prof. dr. sc. Stjepana Krasića. Predstavljanje će se održati u prostoru Knjižnice Muzeja Slavonije, na adresi Trg Ivana Pavla II., br. 1, u četvrtak 27. listopada 2022. godine s početkom u 18:00 sati. Ulaz na događanje je besplatan za sve posjetitelje.
Širimo blagdansko ozračje u Muzeju Slavonije. U goste primamo vesele Šokice, Anu i Ljubicu, iz Udruge Šokačka grana. Čuvarice baštine podučit će nas tradicijskim običajima i tehnici vezenja na papiru. Iskoristite ovu prigodu i opustite se u Muzeju. Zaboravite na brige i ograničenja. Izradite božićnu čestitku zanimljive mustre, ispišite prigodan tekst i poklonite djelo vlastitih ruku dragoj osobi. Radionica je prigodna za sve uzraste, a održat će se u Muzeju Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, u subotu 3. prosinca 2022. s početkom u 19:00 sati. Ulaz na radionicu je slobodan, ali je prijava, zbog ograničenog broja mjesta, potrebna. Prijaviti se možete putem poveznice: https://forms.gle/3SB8A4bbbPRmG5Cp9 Radionica je organizirana u sklopu programa “Doktori za baštinu”, uz pokroviteljstvo Grada Osijeka.
Pozivamo vas na otvorenje izložbe "Kapice od pletene čipke" koja će se održati 8. prosinca s početkom u 12:00 sati, u Muzeju Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6. Ulaz za sve posjetitelje je slobodan. Izložba predstavlja starinsku sprang tehniku pletenja kroz rekonstrukciju slavonskih ženskih kapica, te i autorske odjevne predmete i modne dodatke koji su inspirirani ovom povijesnom rukotvornom tehnikom. Sprang je metoda izrade čipke manipuliranjem paralelnim nitima osnove koja je fiksirana na oba kraja u okvir. Tehnika je vrlo stara, vjerojatno je jedna od najstarijih vrsta čipke. Uzorci takvom tehnikom izrađene čipke pronađeni su u egipatskim grobnicama, a poznavali su je narodi različitih kultura i povijesnih razina na više kontinenata. Tehnika je u svojoj osnovi ostala praktično nepromijenjena od prapovijesti, tijekom srednjega vijeka, pa sve do današnjih dana, no danas je rijetko tko poznaje i vlada njome. Sprang tehnika je danas u nas poznata jedino u selima kupske doline između Karlovca i Ozlja i to pod nazivom jalba. Tehnika je kao važan dio nematerijalne kulturne baštine stavljena na listu Zaštićenih kulturnih dobara RH. Ova tehnika pletenja čipke na okviru je u davnoj prošlosti bila poznata i na području Hrvatskog zagorja i dijela Slavonije naseljenog većinom Mađarima (Hrastin, Korođ, Laslovo i Retfala). Do danas se jedino zadržala u ozaljskom kraju, u selu Trg, gdje se tom tehnikom izrađuju kapice – poculice, pokrivala za glavu udatih žena. Autorica izloženih predmeta, Valéria Sebők iz Vojvodine (Subotica), višestruko je nagrađivana vezilja. Ova tehnika ju je zaintrigirala prije dvadesetak godina i od tada ju je istraživala kroz stručnu literaturu, muzejske predmete i terenski rad kako bi samouko, korak po korak, savladala izradu čipke ručnim pletenjem niti na okviru. Danas je to umijeće dovela do izvrsnosti. Na Nacionalnoj izložbi narodne umjetnosti u Mađarskoj u kategoriji čipkarstva zadnjih godina je nekoliko puta nagrađivana, te je zaslužila i najviše priznanje te stručne izložbe za najautentičniju izradu čipke sprang tehnikom. Izložba se otvara prigodom autoričine donacije rekontruiranih ženskih kapica izrađenih sprang tehnikom, kojom se Muzeju Slavonije pruža prilika čuvanja poveznica slavonskih Mađara i ove drevne tehnike rukotvorstva.
Izložba U redu za ples donosi priču o neobičnom i gotovo nezamijećenom umjetničkom predmetu nazvanom plesni red. Da bismo razumjeli što plesni red predstavlja, kako se i u kojem vremenu primjenjuje, kustosica i autorica izložbe Gabrijela Odobašić upoznat će vas s jednim dijelom kulturne povijesti, tj. održavanja građanskih svečanosti i plesnih večeri. Stručno vodstvo za građanstvo po izložbi U redu za ples održat će se 8. prosinca u 19:00 sati u Muzeju Slavonije, Trg Svetog Trojstva 6.
Božićna priča vraća nas u vrijeme kada su naše bake izrađivale ukrase za božićnu jelku od materijala koji ne zagađuju okoliš. Prisjetimo se davnih običaja i božićnih pjesama. U subotu 10. prosinca 2022. s početkom u 19:00 sati članice udruge Šokačka grana održat će radionicu izrade božićnih ukrasa. Posebno nas veseli i scenski prikaz običaja vezanih uz Badnjak. Radionica je prigodna za sve uzraste, a održat će se u Muzeju Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6. Ulaz na radionicu je besplatan, ali je prijava, zbog ograničenog broja mjesta, potrebna. Prijaviti se možete putem poveznice: https://forms.gle/BmbzahYvgbBzTW4p6 Radionica je organizirana u sklopu programa “Doktori za baštinu”, uz pokroviteljstvo Grada Osijeka.
Povodom obilježavanja Festivala Orgulja Heferer, u Muzeju Slavonije nastupaju sopranistica Kristina Owais i orguljaš Krešimir Klarić. Riječ je o nacionalnom festivalu na kojem mladi, ali i afirmirani hrvatski i inozemni orguljaši, uz svoje kolege vokalne ï instrumentalne soliste, predstavljaju orguljsku baštinu Hrvatske. Koncerti se održavaju diljem Hrvatske u sakralnim objektima i reprezentativnim prostorima koji posjeduju orgulje koje je izradila, restaurirala ili održava Umjetnička radionica Heferer. Koncert će se održati u petak 16. prosinca u 18:00 sati u Muzeju Slavonije, Trg Svetog Trojstva 6.
Kako bi i ove godine vaše božićno drvce bilo posebno, dođite u Muzej i u društvu kostimografkinje Larise Vukić naučite tehniku filcanja vune i izradite vlastiti unikatni božićni ukras. Kako bi motiv bio po vašoj želji, kod kuće izaberite najdraže motive modli za kolače i ponesite ih u Muzej. Radionica je prigodna za sve uzraste, a održat će se u subotu 17. prosinca u 19:00 sati u Muzeju Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6. Ulaz na radionicu je besplatan, ali je prijava zbog ograničenog broja mjesta potrebna. Prijaviti se možete putem poveznice: https://forms.gle/FKJe7yEJMkGNPLfE6 Radionica je organizirana u sklopu programa “Doktori za baštinu”, uz pokroviteljstvo Grada Osijeka.
U Noći muzeja 27. siječnja, s početkom u 18:00 sati, Muzej Slavonije otvara svoja vrata posjetiteljima za koje smo pripremili dva iznenađenja. U 18:00 sati otvaramo izložbu "Moleraj -tehnike oslikavanja zidova šablonama i valjcima", a u 20:00 sati izložbu "Laku noć kuno, dobro jutro euro!" U muzejskoj suvenirnici u ponudi će se nalaziti muzejske publikacije - katalozi zbirki i izložbi, Osječki zbornik i dr. po sniženim cijenama. Ulaz za sve posjetitelje je besplatan.
Prigodno u Noći muzeja 27. siječnja 2023. s početkom u 18:00 sati, u Muzeju Slavonije, autorica Tunde Šipoš Živić će otvoriti izložbu "Moleraj - tehnike oslikavanja zidova šablonama i valjcima". Čovjek od davnina nastoji uljepšati prostor i mjesto u kojemu boravi. Izložba Moleraj predstavlja dva načina ukrašavanja interijera 20. stoljeća: molovanje zidova upotrebom šablona i molovanje valjcima. Tehnike su predstavljene s pomoću građe koja se čuva u Etnografskom odjelu Muzeja Slavonije te dokumentiranjem spoznaja o samoj tehnici molovanja koje su suradnici s terena kazivanjem podijelili s kustosima.
U petak 27. siječnja s početkom u 20:00 sati, u Muzeju Slavonije kustos Branislav Miličić otvara izložbu pod nazivom "Laku noć kuno, dobro jutro euro1". Na dan 1. siječnja 2023. Hrvatska obogaćuje svoju monetarnu povijest još jednim poglavljem. Kuna s tim danom postaje dio prošlosti. Velebitska degenija, slavuj, mrki medvjed te ostali prikazi na kovanicama, kao i prikazi hrvatskih velikana i gradskih znamenitosti, zamijenjeni su glagoljičnim natpisom, Teslom, kunom, geografskom kartom Republike Hrvatske i standardnim euro novčanicama. Ova izložba provodi nas kroz dio iznimno bogate, ali i zanimljive povijesti hrvatskoga novca od Andrije II. preko Nikole IV. Zrinskog pa sve do Ante Starčevića. Ovom izložbom opraštamo se od kune koja odlazi u hrvatsku monetarnu povijest, stoga još jednom za kraj, LAKU NOĆ KUNO, DOBRO JUTRO EURO! Ulaz na događaj je za sve posjetitelje besplatan. Otvorenje izložbe se odvija na dan obilježavanja Noći muzeja 2023.
Vlado Pest je veliki zaljubljenik u priče grada Osijeka. Oduvijek tvrdi kako je Osijeku potrebno organizirati više različitih kulturnih događanja ne bi li naš grad postao prepoznatljiv i autentičan. Gospodin Pest, u suradnji s Muzejom Slavonije, spaja posjetitelje s raznolikim temama o gradu, kulturi i životu. Vladimir Ham rođen je u Osijeku 1981. godine, gdje je završio Prirodoslovno-matematičku gimnaziju. Diplomirao je na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Radio je kao voditelj, novinar i urednik u više radijskih i televizijskih medija. Trenutno je pomoćnik ravnatelja Dječjeg kazališta Branko Mihaljević, a od travnja 2023. godine, kao Intendant, nastavlja voditi Hrvatsko narodno kazalište u Osijeku. Susret ugode se održava u subotu 4. veljače 2022., s početkom u 12:00 sati, u Muzeju Slavonije, na adresi Trg Sv. Trojstva 6. Događaj organizira "Udruga za poljepšavanje grada - moj Osijek" u suradnji s Muzejom Slavonije. Ulaz na događaj je besplatan. Želimo Vam srdačnu dobrodošlicu u Muzej Slavonije.
Nedaleko Osijeka, u baranjskom kraju u vrijeme karnevala pojavljuju se buše. U strašne buše odijevaju se ponajprije muškarci. Oni na svojim glavama i ramenima nose strašne maske, a preko tijela dugačak kožuh koji je okrenut tako da je vidljivo ovčje runo. Ipak, postoje i lipe buše. U lijepe buše odijevaju se djeca, djevojke i momci, i to u najljepše oprave koje postoje. Što su maske buša strašnije to će kolona jednostavnije protjerati zimu i hladnoću, bolesti i nevolje iz cijeloga svijeta. Zato se uputite u Muzej Slavonije, u subotu 18. veljače, s početkom u 11:00 sati, i zajedno s muzejskom pedagoginjom izradite strašne i lipe maske za dobar provod. Prijava za sudjelovanje na radionici je obvezna zbog ograničenog broja mjesta. Cijena radionice iznosi 2.65 EUR po djetetu. Materijal za radionicu je osiguran. Na radionici mogu sudjelovati i djeca mlađeg uzrasta, ali u pratnji roditelja (roditelji, ukoliko su pratnja djetetu, ne plaćaju ulaz). Za sve ostale informacije slobodno se obratite muzejskoj pedagoginji, Jesenki Ricl. Muzej Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, Osijek Telefon: +385 31 328 778 E-mail: jesenka.ricl@mso.hr www.mso.hr Veselimo se druženju s vama!
U goste primamo intendanticu Hrvatskog narodnog kazališta u Osijeku, Draženu Vrselja. Tko je dama koja gotovo trideset godina brine o hrvatskoj nacionalnoj kazališnoj kući? Saznajte kako se vodi kazalište i što osim vizije, hrabrosti i snage krasi kulturnog lidera, odnosno zašto kazalište i kultura općenito moraju biti lišeni politike. Dragulj našeg grada je nacionalno kazalište u kojemu kazališni program stvara 208 djelatnika, zbog kojih je kazalište uvijek bilo najvažnijim dijelom kulture grada Osijeka, ali i brojnih gradova diljem Europe. Susret ugode se održava u subotu 11. ožujka 2023., s početkom u 12:00 sati, u Muzeju Slavonije, na adresi Trg Sv. Trojstva 6. Događaj organizira "Udruga za poljepšavanje grada - moj Osijek" u suradnji s Muzejom Slavonije. Vlado Pest je veliki zaljubljenik u priče grada Osijeka. Oduvijek tvrdi kako je Osijeku potrebno organizirati više različitih kulturnih događanja ne bi li naš grad postao prepoznatljiv i autentičan. Gospodin Pest, u suradnji s Muzejom Slavonije, spaja posjetitelje s raznolikim temama o gradu, kulturi i životu. Ulaz na događaj je besplatan. Želimo Vam srdačnu dobrodošlicu u Muzej Slavonije.
U subotu 25. ožujka 2023. u suradnji s udrugom Šokačka grana održat će se radionica „Šaranje jaja voskom u tintoblaju“. Voditeljice radionice su, naše stalne gošće i suradnice, Ana Dragić i Ljubica Pilipović. Voditeljice će demonstrirati tehniku šaranja jaja voskom, nekada najzastupljeniju tehniku ukrašavanja uskrsnih jaja u sjeveroistočnom dijelu Hrvatske, s najučestalijom biljnom ornamentikom. Radionica počinje u 11:00 sati. Sudjelovanje na radionici je besplatno, ali je prijava obavezna zbog ograničenog broja mjesta. Prijaviti se možete putem poveznice: https://forms.gle/ao87RyMcNrizPFyy9 Na radionici mogu sudjelovati i djeca mlađeg uzrasta, ali u pratnji roditelja. Za sve ostale informacije slobodno se obratite na edukacija@mso.hr Veselimo se druženju s vama!
Areta Ćurković, naša sugrađanka, a rođena Đakovčanka, nakon srednje škole završava glazbenu školu i studij predškolskog odgoja Pedagoškog fakulteta u Osijeku. Od 1994. godine je stalna je glumica Dječjeg kazališta Branka Mihaljevića u Osijeku, no i pored dječjih predstava u matičnom kazalištu ostvaruje zapažene uloge u drugim kazalištima, u osam filmova i šest serija za što prima dvadesetak nagrada i priznanja. Posljednjih trideset godina glumica i diplomirana odgajateljica ostala je vjerna osječkoj publici, a tome najbolje svjedoče brojne kazališne predstave za djecu, mlade i odrasle. Susret ugode se održava u subotu 1. travnja 2023., s početkom u 12:00 sati, u Muzeju Slavonije, na adresi Trg Sv. Trojstva 6. Događaj organizira "Udruga za poljepšavanje grada - moj Osijek" u suradnji s Muzejom Slavonije. Vlado Pest je veliki zaljubljenik u priče grada Osijeka. Oduvijek tvrdi kako je Osijeku potrebno organizirati više različitih kulturnih događanja ne bi li naš grad postao prepoznatljiv i autentičan. Gospodin Pest, u suradnji s Muzejom Slavonije, spaja posjetitelje s raznolikim temama o gradu, kulturi i životu. Ulaz na događaj je besplatan. Želimo Vam srdačnu dobrodošlicu u Muzej Slavonije.
Zagrebački Muzej za umjetnost i obrt koji je stradao u potresu 2020. godine i čiji je fundus trenutno nedostupan javnosti, realizira veliki izložbeni projekt suradnje s Muzejom Slavonije Osijek u kojem će se krajem travnja otvoriti izložba „MUO u Slavoniji - Slavonija u MUO“. Izložba predstavlja odabir predmeta iz čak četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt. Riječ je o izložbi koja će u Muzeju Slavonije Osijek biti otvorena godinu dana i koja će po prvi put u Hrvatskoj, u ovom opsegu, predstavljati najznačajniji umjetnički muzej Hrvatske u drugom gradu. Izložit će se najreprezentativniji predmeti iz zbirki slikarstva, tiskarstva i knjigoveštva, grafičkog dizajna, starije i novije fotografije, grafike, glazbenih instrumenata, kiparstva, bjelokosti, satova, tekstila, metala, stakla, keramike i namještaja. Izložba „MUO u Slavoniji - Slavonija u MUO“ kruna je višedesetljetne bliske suradnje između Muzeja Slavonije i Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba. Ovaj veliki izložbeni projekt je zamišljen kao predstavljanje bogatih zbirki MUO-a. Zahvaljujući iznimnom fundusu Muzeja s širokim rasponom umjetnina tematski ga je bilo moguće, u većini slučajeva, povezati s područjem Slavonije pa će tako stanovnici Osijeka, domaći i strani turisti, narednih godinu dana moći uživati u bogatstvu predstavljenih raznovrsnih i jedinstvenih umjetnina. Među brojnim vrijednim predmetima bit će izložena i neka remek-djela iz Zbirke slikarstva poput primjerice slika „Après“ i „Portret strica Laca“ Miroslava Kraljevića, znamenitog „Fausta“ Izidora Kršnjavog iz 1877. godine, skice Bele Čikoša Sesije za izradu zastora osječkog HNK iz 1914. godine, zatim najreprezentativnijih figuralnih satova iz 18. i 19. stoljeća kao primjerice rijetkog sata vrhunske izvedbe s ugrađenim glazbenim mehanizmom „Sat Junona s Paunom“, te fragmenata Komersteinerove cjeline oltara sv. Ladislava kralja iz stare zagrebačke katedrale. Iz Zbirke glazbenih instrumenata u Osijeku će biti izložena vrijedna violina poznatog bečkog graditelja violina Mathiasa Thiera iz 1787. za koju se vjeruje da je pripadala mladom violinskom virtuozu i kompozitoru Franji Krežmi rođenom u Osijeku 1862. Iz Zbirke tekstila i modnog pribora posebno su za Osijek zanimljivi odjeća i modni pribor iz obiteljskog modnog ormara Matilde Hengl, supruge znamenitog osječkog gradonačelnika Vjekoslava Hengla, koja je bila potomak ugledne osječke obitelji industrijalaca, vlasnika osječke tvornice kože. Izbor iz Zbirke metala bit će predstavljen odabirom profanih predmeta dnevne upotrebe od 17. do 19. stoljeća poput primjerice baroknih svijećnjaka, soljenki, pribora za jelo, vrčeva, svijećnjaka i drugog. Ne manje značajni izlošci za Slavoniju dolaze iz Zbirke stakla MUO. Riječ je o proizvodima dviju slavonskih manufaktura stakla iz 19. stoljeća: iz Staklane u Ivanovom Polju kod Daruvara i staklane Zvečevo. Također, iz Zbirke keramike bit će izloženi neki od najljepših porculanskih dekorativnih i uporabnih predmeta nastalih u Manufakturi porculana u Beču i u Manufakturi porculana Meissen poput servisa za jelo ili pak primjerice porculanske figure carice Elizabete, poznatije kao Sisi. Od ukupno dvadeset eksponata u ovoj dionici izložbe, pet ih potječe iz zbirke Osječanina Jakoba Franka, poznatog nakladnika, novinara i kolekcionara. Dionica namještaja bit će predstavljena kao povijest namještaja u stilsko-kronološkom slijedu od renesanse do suvremenog dizajna na primjeru stolica. Zbirka grafičkog dizajna prezentirat će jedan od najstarijih sportskih plakata „Tilden“, rad iznimno produktivnog studija Atelier Tri koji se u međuratnom razdoblju profesionalno bavio područjem ekonomske propagande. Iz Zbirke fotografije publika će moći vidjeti najpoznatije reportažne fotografske radove Toše Dabca, Đure Janekovića, Pava Urbana i drugih. Izložbu će obogatiti i izložene rijetke rukopisne knjige iz Zbirke tiskarstva i knjigoveštva koje prema svojemu naslovu pripadaju kapucinima u Osijeku, svezak Mathie Antuna Relkovicha Satir, Illiti Divji Csovik iz 18. stoljeća iz osječke tiskare Martina Divalda te brojni drugi predmeti. Zbirka grafike na izložbi je zastupljeena vrijednim i rijetkim kartografskim djelima s prikazom slavonskog prostora u razdoblju od 17. do kraja 19. stoljeća, među kojima se posebno ističe djelo radionice poznatog njemačkog kartografa Johanna Baptista Homanna (1663. – 1724.) Tabula geographica exhibens Regnum Sclavoniae cum Syrmii Ducatu (...) iz 1745. s prikazom Kraljevine Slavonije i Srijemskog vojvodstva. U nemogućnosti održavanja izložbi u matičnoj zgradi Muzeja za umjetnost i obrt, koja je zatvorena za javnost radi obnove, namjera je gostujućim izložbama održati i proširiti svijest o njegovom značaju, te omogućiti upoznavanje ostalih dijelova Hrvatske s ogromnim kulturno-umjetničkim bogatstvom zbirki MUO. Osječka izložba središnji je program tog projekta koji će se i u budućnosti u različitim varijantama odvijati i u drugim muzejskim institucijama u državi, ali i u široj regiji. Autor koncepta izložbe je Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt. Kustosice izložbe su dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay, a autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić. Izložba je nastala u bliskoj suradnji s timom Muzeja Slavonije na čelu s ravnateljem Denisom Detlingom te njegovim suradnicima, Grgurom Markom Ivankovićem, Andrejom Šimičić, Jesenkom Ricl i ostalima.Autor postava izložbe poznati je osječki dizajner Vladimir Madunić.
Odjel knjižnice Muzeja Slavonije u svojem programu za Noć knjige 2023. godine predstavit će bogatu izdavačku djelatnost ustanove. Izdavačka djelatnost Muzeja Slavonije zakoračila je u deveto desetljeće. Do 1942. godine do danas objavljene su brojne stručne i znanstvene publikacije. Publikacije obuhvaćaju raznovrsna područja muzejske djelatnosti: umjetnički obrt, arheologiju i numizmatiku, etnologiju i etnografiju, povijest, prirodoslovlje, kao i tehniku. Upravo muzejske publikacije osvještavaju javnost o djelovanju muzeja, o aktualnim izložbama i prigodnim događanjima, pokušavajući im približiti vrijedan rad muzejskih stručnjaka na kulturnoj baštini lokalne i regionalne sredine. Predavanje prati prigodna izložba. Sudionici: Djelatnice Odjela knjižnice Muzeja Slavonije Marina Vinaj i Ivana Knežević Križić.
Kulturno-turistička manifestacija Noć tvrđava održava se na utvrđenim spomenicima kulturne baštine na području Hrvatske, Crne Gore te Bosne i Hercegovine – triju zemalja obuhvaćenih programskim područjem Interrega IPA CBC HR-BA-ME. Prvo izdanje regionalne kulturne manifestacije Noć tvrđava – Night of Fortresses održano je krajem travnja 2022. godine. Organizatori ove jedinstvene manifestacije partneri su na projektu FORTITUDE: Tvrđava kulture Šibenik, Grad Banja Luka, Grad Karlovac i Opština Bar. Projekt FORTITUDE ima za cilj poboljšati kulturno-turističku ponudu u gradovima s utvrđenom baštinom u prekograničnom području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, te podići svijest o potencijalu i važnosti valorizacije kulturne baštine kao generatora razvoja kulturnog turizma. Zbog toga je strateški važan cilj projekta i jačanje umrežavanja i suradnje među upraviteljima utvrđene baštine prekograničnih područja kroz pokretanje nove zajedničke inicijative – prekogranične kulturne manifestacije pod nazivom Noć tvrđava. Slijedom navedenog, Agencija za obnovu osječke Tvrđe u suradnji s Muzejom Slavonije u petak 5. svibnja 2023., uoči održavanja manifestacije Noć tvrđava – Night of Fortresses, organizira prigodan program. Muzej Slavonije svim posjetiteljima omogućava besplatan ulaz u vremenu od 10:00 do 21:00 sat. Posjetitelji mogu razgledati izložbe Moleraj: tehnika oslikavanja zidova šablonama i valjcima; Doviđenja kuno, dobro jutro euro! i novootvorenu gostujuću izložbu MUO u Slavoniji, Slavonija u MUO, nastalu u suradnji s Muzejom za umjetnost i obrt iz Zagreba. Također, u muzejskoj suvenirnici moći će se kupiti muzejske publikacije po sniženoj cijeni. U 18:00 sati započinje vođena tura po osječkoj Tvrđi. Građane će provesti turistički vodič Stanislav Subotić. Pričama o Tvrđi približit će zanimljive činjenice o povijesnim osobama i događajima, ali i namjeni pojedinih građevina, poput zgrade Magistrata u kojoj se danas nalazi Muzej Slavonije. Osječka Tvrđa podignuta je po uzoru na nizinske nizozemske vojne fortifikacije, a planskoj izgradnji austrijske vojne vlasti pristupile su nakon oslobođenja grada od osmanske vlasti početkom 18. stoljeća.
Međunarodni savjet za muzeje (ICOM) sa sjedištem u Parizu izborom ovogodišnje teme Međunarodnog dana muzeja – "Muzeji, održivost i dobrobit", koji se obilježava 18. svibnja, ukazuje na prisutnost niza gorućih okolišnih i društvenih kriza te na ulogu muzejskih institucija u poticanju pojedinca i zajednice na pozitivne promjene važne za održivu budućnost. Tema se u 2023.-oj godini oslanja na tri izdvojene problematike suvremenog života navedene u UN-ovim ciljevima održivog razvoja. Prva se odnosi na očuvanje globalnoga zdravlja. Promiče se zdravlje pojedinaca, posebno očuvanje mentalnog zdravlja i ublažavanje posljedica društvene izolacije kao rezultata svjetske zdravstvene pandemije, dodatno narušeno gušenjem demokratskih procesa u suvremenim društvima. Druga tema tiče se važnosti poduzimanja hitnih mjera za borbu protiv poremećaja klime kojoj svjedočimo te zalaganja za implementaciju novih praksi za razvoj gospodarstva s niskim udjelom ugljika. Treća izdvojena tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana muzeja usmjerena je zaštitu, obnovu i promicanje održive uporabe kopnenih ekosustava. Ona uključuje zalaganje za održivo upravljanje, koje započinje na lokalnoj razini nakon čega slijedi podizanje društvene svijesti o opasnostima gubitka bioraznolikosti. Muzeji su važna karika u društvu i mogu biti aktivni nositelji projekata koji potiču održivost. Kako bi osigurali vlastitu budućnost. Slijedom navedenog Muzej Slavonije je za svoje posjetitelje pripremio prigodni program, dijelom u suradnji s Akademijom za umjetnost i kulturu. U Muzeju Slavonije posjetitelje očekuje prigodan program, ali i u Muzeju vučedolske kulture otvaranjem gostujuće izložbe. 10:00 – 14:00 Znanstveni kolokvij – Znanost u funkciji baštine (u suorganizaciji s Akademijom za umjetnost i kulturu) Sugovornici: . dr. sc. Ivica Poljičak, mr. sc. Anuška Deranja Crnokić, dr. sc. Marijana Tomić, dr. sc. Marina Vinaj, dr. sc. Nives Tomašević, dr. sc. Jasminka Najcer Sabljak, dr. sc. Vanja Brdar Mustapić, dr. sc. Nives Tomašević, dr. sc. Hrvoje Mesić, dr. sc. Brankica Ban, Ivana Knežević Križić, Andreja Šimičić, Denis Detling Akademija za umjetnost i kulturu, Trg Sv. Trojstva 3, Osijek, 1. kat, salon 33 12:00 Otvorenje izložbe Priroda i tehnika Gostovanje u Muzeju vičedolske kulture Muzej vučedolske kulture, Vučedol 252, Vukovar 14:00 Stručno vodstvo kroz izložbu MUO u Slavoniji – Slavonija u MUO (u sklopu znanstvenog kolokvija Znanost u funkciji baštine) uz Miroslava Gašparovića, ravnatelja Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu Muzej Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, Osijek 19:00 Stručno vodstvo kroz izložbu Moleraj uz Tűnde Šipoš- Živić, kustosicu i autoricu izložbe Muzej Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, Osijek
Povodom obilježavanja 80 godina djelovanja HRT Radio Osijeka pozivamo vas da svojim dolaskom uveličate otvorenje prigodne izložbe u četvrtak 1. lipnja s početkom u 19:00 sati, u Muzeju Slavonije, na adresi Trg Sv. Trojstva 6, u osječkoj Tvrđi. O IZLOŽBI. „Programske sheme Radio Osijeka, vrijeme emitiranja i radijski izričaj mijenjali su se kroz povijest u skladu s duhom vremena, događajima oko nas, očekivanjima i željama slušatelja, ali neke su stvari uvijek ostale iste: brza i točna informacija koju brže od svih medija prenosimo slušateljima, promišljanje o aktualnim događanjima u politici, gospodarstvu, zdravstvu, školstvu, kulturi i drugim područjima života kroz tematske emisije, praćenje dnevnih događaja i zanimljivosti kroz mozaične programe, posebni sportski, zabavni i, naravno, prigodni sadržaji. Glazba čini najveći dio programa pa upravo ona, u različitim oblicima, od izravnih prijenosa koncerata, nastupa umjetnika u našem studiju do emitiranja s različitih nosača zvuka, uvijek, u svim shemama, ima posebno mjesto. Na početku, četrdesetih godina prošlog stoljeća, u ratna i poratna vremena, emitiramo u tri dnevna bloka, donosimo informacije kroz kratke vijesti ili osvrte i predavanja. Kada je o glazbi riječ, ona se izvodi u našem studiju u koji dolaze svi tada slušaniji glazbenici, od klasičnih do tamburaša ili s, tada rijetkih, gramofonskih ploča. Radijske pedesete i šezdesete godine 20. st. vrijeme su kada se sati emitiranja vlastitog programa mijenjaju u skladu s našim mogućnostima i naputcima iz Zagreba, ali Radio Osijek već gradi svoj prepoznatljiv izričaj, a naš Veliki studio postaje stjecište svih značajnijih umjetnika. Gramofonske ploče zamjenjuju radijske vrpce, a šezdesetih smo dobili i prve snimače – nagre. To nam omogućuje da u program uvrstimo informativne emisije s prilozima s terena pa tako nastaje Osječka kronika i Dnevnik koji smo, u različitim oblicima, sačuvali do danas. Sedamdesete i osamdesete godine 20. st. su, reći će stariji „zlatne godine Radio Osijeka“. Iako nam je vlastiti program bio možda najkraći u povijesti, tada nastaju naše uspješnice, emisije Nedjeljom u 10, Trinaestica i Sve u 16. Krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina 20. st. vrijeme u kojem emitiramo vlastiti program sa 7 sati dnevno povećava se na 12, a kada je počeo rat u eteru smo, s najnovijim informacijama, 24 sata dnevno. U poratnom razdoblju program traje od 6 do 24 sata, a uglavnom se ustaljuje shema iz koje je proizašla i ova današnja: počinjemo Jutarnjim programom u 6 sati, slijedi mozaična emisija u prijepodnevnim i ranim poslijepodnevnim satima; vijesti su od 2008. godine na rasporedu svaki puni sat, naš Dnevnik u 15 sati. Poslijepodnevni je program otvoren za tematske emisije, govorne ili glazbene, a nakon Emisije na mađarskom jeziku vrijeme je za lakše sadržaje večernjih programa. Čuvamo kultnu Deseticu, od 2002. godine Ritam Šokadije, a uz emisije vezane za zadanu programsku shemu, uvijek program prilagođavamo događajima koje izravno prenosimo ili pratimo.“ Amoreta Hofšauer Bajto Izložbu možete posjetiti od lipnja do rujna 2023. od utorka do subote u vremenu od 10:00 do 18:00 sati.
Muzej Slavonije, Osječki glazboplov - udruga prijatelja Osijeka i glazbe i HRT Radio Osijek pozivaju na predstavljanje knjige Osječki glazboplov autora Dražena Dragušice i Milana Ivanovića. Knjiga „Osječki glazboplov“, donosi dio sadržaje prvih pedeset i dvije emisije „Draženov glazboplov“. Knjigu je izdala udruga Osječki glazboplov u suradnji s nakladom Alberta , te uz financijsku pomoć Grada Osijeka. Predstavljanje će se održati u petak 16. lipnja, s početkom u 19 sati u Muzeju Slavonije. Početkom 2021. godine započelo je emitiranje emisije Radio Osijeka pod nazivom Draženov glazboplov – riječ je o emisiji koju priprema Dražen Dragušica dugogodišnji djelatnik Radio Osijeka, sada vanjski suradnik, koji je kao dionik brojnih glazbenih događanja u gradu Osijeku, započeo priču o Osječkim glazbenicima. Kako se emisija razvijala, tako se sve veći broj glazbenika i slušatelja zainteresirao za priču u kojoj svaki gost u emisiju donosi SVOJ OSIJEK i tako se rodila ideja za realizaciju projekta Osječki glazboplov. Ovaj projekt uz spomenutu emisiju utemeljuje udrugu Osječki glazboplov – prijatelji glazbe i Osijeka, u kojoj je tridesetak članova zaljubljenika u Osijek i glazbu.
Ljeto u Muzeju Slavonije započinje u četvrtak 29. lipnja 2023. godine predavanjem dr. sc. Vesne Lovrić Plantić, muzejske savjetnice, ujedno i voditeljice Zbirke satova Muzeja umjetnosti i obrta iz Zagreba. Za posjetitelje smo pripremili predavanja, promociju kataloga, ali i emitiranje u eter iz Muzeja Slavonije povodom obilježavanja Osječkog ljeta kulture 2023. u suradnji s Kulturnim centrom i Gradom Osijek. Ulaz na sva događanja je besplatan. Više informacija potražite na društvenim mrežama ili na edukacija@mso.hr 29. 6. u 20 sati Što je visoka, a što primijenjena umjetnost? Figuralni satovi iz zbirke MUO Predavanje dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, muzejske savjetnice, voditeljice Zbirke satova iz MUO Zagreb 6. 7. u 20 sati Iz ormara Matilde Hengl - ljetni modni dodaci Predavanje kustosice Martine Đurković, iz Odjela umjetničkog obrta MSO 13. 7. u 19 sati Fotografija u Hrvatskoj – prošlost, sadašnjost, budućnost Predavanje Dunje Nekić, više kustosice/ dokumentaristice, voditeljice Zbirke fotografije do 1950. u MUO Zagreb 13. 7. u 20 sati Fotoreportaža u Hrvatskoj Predavanje dr. sc. Ive Prosoli, muzejske savjetnice, voditeljice Zbirke novije fotografije i Zbirke foto opreme u MUO Zagreb 27. 7. u 19 sati Moleraj – tehnika oslikavanja zidova šablonama i valjcima Promocija kataloga, autorice Tunde Šipoš Živić, kustosice Etnografskog odjela MSO 10. 8. u 20 sati Slavonija u Zbirci grafike i Zbirci tiskarstva i knjigoveštva Muzeja za umjetnost i obrt Predavanje dr. sc. Antonie Došen, više kustosice, voditeljice Zbirke grafike i voditeljica Zbirke tiskarstva i knjigoveštva u MUO Zagreb 23. 8. u 19:30 sati Draženov glazboplov U Muzeju Slavonije i u eteru HRT Radio Osijeka, voditelj i rednik Dražen Dragušica, u sklopu izložbe 80 godina HRT Radio Osijeka 31. 8. u 20 sati Dizajn sporta Predavanje Koraljke Vlajo, muzejske savjetnice, voditeljice Zbirke grafičkog dizajna i Zbirke produkt dizajna u MUO Zagreb
Ljeto u Muzeju Slavonije započinje u četvrtak 29. lipnja 2023. u 20 sati predavanjem dr. sc. Vesne Lovrić Plantić, muzejske savjetnice, ujedno i voditeljice Zbirke satova Muzeja za umjetnost i obrta iz Zagreba. Kako odrediti razliku između tzv. visoke i primijenjene umjetnosti? S kojim argumentima različito tretirati umjetničku skulpturu od one „neumjetničke“? U antici i srednjem vijeku autori umjetničkih djela smatrani su tek vještim radnicima, zlatarski radovi cijenili su se više od zidnog slikarstva. Tek je u doba renesanse došlo do uzdizanja umjetnika, intelekta nad manualnim. Zanimljivo je usporediti djela istih autora od kojih su neka dekorativna, a druga i funkcionalna. Fokusirat ćemo se na figuralne satove. Do kakvog ćemo zaključka doći? Za posjetitelje smo pripremili predavanja, promociju kataloga, ali i emitiranje u eter iz Muzeja Slavonije povodom obilježavanja Osječkog ljeta kulture 2023. u suradnji s Kulturnim centrom i Gradom Osijek.
Muzej Slavonije u suradnji s Muzejom za umjetnost i obrt iz Zagreba
U sklopu Osječkog ljeta kulture u Muzeju Slavonije u četvrtak, 06.07.2023. u Muzeju Slavonije u 20 sati održava se predavanje: Iz ormara Matilde Hengl – ljetni modni dodaci, kustosice Martine Đurković, iz Odjela umjetničkog obrta. U zbirkama odjeće, tekstila i modnog pribora Muzeja Slavonije u Osijeku i Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu, koji trenutno i gostuje u Muzeju Slavonije sa izložbom MUO u Slavoniji, Slavonija u MUO, prikupljeni su odjevni predmeti te modni pribor ugledne i bogate osječke obitelji Hengl. Posebice je bogata ostavština modnog pribora supruge osječkog gradonačelnika Vjekoslava Hengla, Matilde Gillming-Hengl, kao što su cipele, šeširi, suncobrani i lepeze s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Iz modnog pribora ove ljubiteljice kulture, mode i putovanja sagledavamo i istražujemo brojna pitanja vezana za, primjerice, ekonomski status vlasnice, a modni je pribor, uz odjeću, često bio i neposredni odraz neophodnih društvenih promjena koje su se događale u 19. i početkom 20. stoljeća. Na predavanju ćemo saznati kako se tada odijevalo „po posljednjoj modi“, te što nam sve modni dodaci govore o (njenom) tadašnjem stilu života u gradu Osijeku, ali i Europi. Ulaz na događaj je slobodan.
Želite saznati više o prošlosti, sadašnjosti, ali i o budućnosti fotografije u Hrvatskoj? Posjetite Muzej Slavonije, u četvrtak 13. srpnja, s početkom u 19 sati i poslušajte izlaganje Dunje Nekić, voditeljice Zbirke starije fotografije iz Muzeja za umjetnost i obrt Izlaganje se bavi povijesti medija fotografije u Muzeju za umjetnost i obrt (osnutkom zbirke i prvim postavom), relevantnim izložbama koje su doprinijele institucionalizaciji medija te potaknule prikupljanje građe i njezino istraživanje. Opisat će se rad na stvaranju novog stalnog postava zbirki fotografija iz 2020. godine te noviteti koji su uvedeni u prikazivanje povijesti fotografije. Govorit će se o problemima i izazovima u vođenju većih fotografskih zbirki. Ulaz na događaj je besplatan.
Fotoreportaža kao društveno odgovoran medij? Odgovor na ovo pitanje saznat ćete u četvrtak 13. srpnja u 20 sati na predavanju dr. sc. Ive Prosoli, voditeljica Zbirke novije fotografije i Zbirke foto opreme Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba. Predavanje „Fotoreportaža u Hrvatskoj“ govorit će o povijesti domaće fotoreportaže kroz zbirke fotografije Muzeja za umjetnost i obrt. Od radova iz 1930-ih godina, kada se fotoreportaža profesionalno afirmirala putem novina i ilustriranih časopisa, pa sve do suvremenih fotografija, fotoreportažu će se analizirati kao društveno odgovoran medij. Ulaz na događaj je besplatan.
Ljeto u Muzeju Slavonije donosi brojna osvježenja, a jedno od njih je i glazbeno. U subotu 15.srpnja, s početkom u 20:30 Guitar Duo Stojaković – Čižmek izvesti će repertoar kojim naglašavaju znatan doprinos obitelji Pejačević u kulturnon promicanju Slavonije. Petra Stojaković (1996.) i Ana Čižmek (1998.) sa zajedničkim muziciranjem započinju u Glazbenoj školi Blagoja Berse u Zagrebu, gdje su obje učile u klasi profesorice Morane Pešutić. U to su vrijeme njihovi gitaristički ansambli nagrađeni prvim nagradama na Državnom natjecanju komornih sastava (2014) i Zagreb Guitar Festivalu (2015). Suradnju obnavljaju 2022. godine projektom Život cvijeća za kojega su nagrađene stipendijom iz programa Auf geht’s Ministarstva kulture njemačke pokrajine Sjeverna Rajna-Vestfalija. U sklopu projekta, duo ostvaruje suradnju s prominentnom kanadskom kompozitoricom i gitaristicom Dale Kavanagh, čija je kompozicija Collages – hommage a Dora Pejačević napisana za duo Stojaković-Čižmek, na motive iz klavirskog ciklusa Života cvijeća Dore Pejačević. Duo je u kolovozu 2022. godine nastupio u Fažani te na koncertu Istarske glazbene scene mladih u Puli. U listopadu 2022. godine izveo je dva koncerta u Njemačkoj: u Kölnu (pod pokroviteljstvom gitarističkog atelijera Dujić) i u Brühlu (u suradnji s lokalnom glazbenom školom i gradskim uredom za kulturu).
Publikacija Moleraj – tehnike oslikavanja zidova šablonama i valjcima, autorice Tünde Šipoš-Živić predstavlja javnosti dva načina ukrašavanja interijera koja su bila popularna krajem 19. i tijekom 20. stoljeća na prostoru kontinentalne Hrvatske, a nastala je na osnovi istoimene izložbe koja joj je prethodila U publikaciji su ove tehnike predstavljene s pomoću građe koja se čuva u Etnografskom odjelu Muzeja Slavonije te dokumentiranjem spoznaja o samoj tehnici molovanja koje su suradnici s terena kazivanjem podijelili s kustosima. U publikaciji se obrađuju različite tematske cjeline – ukrašavanje zidova u povijesti, pribor i boje za molovanje, šablone i oslikavanje zidova šablonama, valjci i oslikavanje zidova valjcima, rasprostranjenost moleraja i razlozi njegova izlaska iz mode – zahvaljujući kojima možemo upoznati sve bitne elemente moleraja. Ova dosad općenito malo zapažena tema katalogom je dobila svoju prvu stručnu obradu na hrvatskom jeziku.
U sklopu "Ljeta u Muzeju Slavonije" u petak, 28. srpnja 2023. godine, organiziramo posebnu radijsku večer uz naše prijatelje i partnere s Radio Osijeka. Najstariji radio u istočnoj Hrvatskoj među rijetkima je koji se može pohvaliti jer ima glazbenog suradnika koji neumorno, već 40 godina donosi u radijski program glazbene novitete, nekada prve disco hitove u našoj zemlji, a danas suvremenu plesnu glazbu. On je Dragan Lenart, zaljubljenik u glazbu cijeli život, a u radio punih 40 godina koliko traje njegov "staž" vanjskog suradnika na HRT Radio Osijeku. Mnogi će se slušatelji s nostalgijom sjetiti legendarne emisije "Disco focus" koja je doživjela 1000 izdanja, a emitirana je subotom, u terminu koji se mnogima urezao u sjećanje. Dragan Lenart danas priprema i vodi dvije emisije na Radio Osijeku - "Gramofon" subotom poslijepodne te večernju emisiju plesne glazbe petkom navečer - "Studio DD". Upravo će Studio DD 28. srpnja 2023. godine biti i svojevrsna proslava Lenartovog radijskog jubileja te podsjetnik na prohujala glazbena vremena. Početak je u 19,30 i emisija će se emitirati uživo iz Tvrđe, s Trga sv. Trojstva, iz Muzeja Slavonije. Lenart će se tada, uz svoje goste, prisjetiti glazbe sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog stoljeća. Uz njega će biti DJ Omer koji će biti zadužen za glazbu koja se emitira tijekom emisije, a inače je jedan od prvih slušatelja Disco focusa. DJ Švabo (Zlatko Tot) vratit će nas u 70-e i 80-e prisjećanjem na tadašnje disco clubove u Osijeku i okolici. Danijela Šandor i Iva Fijala vodile su s Lenartom emisije devedesetih godina, a Marina Hojsak prisjetit će se početaka grupe Magnetic. Bit će tu i DJ Pero Škaro koji je s DJ Charlijem surađivao u emisijama. Nećemo vam baš sve ni otkriti jer će tu biti i nekih iznenađenja. Pozivamo vas da ujedno posjetite izložbu "80 godina Radio Osijeka" koja je postavljena na katu Muzeja Slavonije 1. lipnja ove godine, kada je Radio Osijek proslavio veliki, jubilarni rođendan.
Ljeto u Muzeju Slavonije donosi pravo osvježenje. U četvrtak 10. kolovoza, s početkom u 20 sati poslušajte predavanje dr. sc. Antonie Došen, više kustosice, voditeljice Zbirke grafike i Zbirke tiskarstva i knjigoveštva: Slavonija u Zbirci grafike i Zbirci tiskarstva i knjigoveštva Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba. Na predavanju će se predstaviti čuveno djelo renesansne kartografije Cosmographey oder beschreibung aller Länder […] autora Sebastiana Münstera publicirano 1567. godine u Baselu. Knjiga je jedno od najvrjednijih djela čuvanih u Zbirci tiskarstva i knjigoveštva Muzeja za umjetnost i obrt. Fokus predavanja će biti na prikazu i percepciji hrvatskih zemalja, posebice Slavonije, sačuvanima na kartama i opisanima u tekstova unutar knjige. Muzej Slavonije organizira događaj u suradnji s Muzejom za umjetnost i obrt iz Zagreba, u sklopu Osječkog ljeta kulture. Ulaz za sve posjetitelje je besplatan.
Dođite u Tvrđu i budite s nama u emisiji od 20 do 22 sata. Glazbu uživo (vrhunske jazz standarde) izvodi "Quintet Benjamina Lamze" u sastavu: Benjamin Lamza - sax, Krešimir Arambašić i Marko Olujić - gitare, Marijan Gašparović - bas i Robert Tešanović – bubnjevi. Za kvalitetu zvuka pobrinut će se Kulturni centar Osijek i tonmajstor Aleksandar Stanković. U govornom dijelu govorimo o zajedničkoj aktivnosti udruga "Volim gramofonske ploče" i "Osječki glazboplov" vezano uz ovogodišnji Headoneast, o knjizi "Osječki glazboplov" koju ćemo predstaviti u Muzeju. Ako ne uspijete doći do nas, cijelu emisiju možete slušati uživo na nekoj od brojnih frekvencija Radio Osijeka ili pak na internet live streamu Radio Osijeka. Budite s nama. Emisija Draženov glazboplov, urednika Dražena Dragušice svake srijede u večernjim satima daje priče o povijesti osječke glazbene scene, ljudima koji su ju obilježili, velikim koncertima i projektima. Emisija spaja prošlost, sadašnjojst i budućnost glazbe u Osijeku, ističe ljepotu svih glazbenih pravaca.
Koja je veza između grafičkog dizajna i sporta? Poslušajte predavanje Koraljke Vlajo, muzejske savjetnice i voditeljica Zbirke grafičkog dizajna i Zbirke produkt dizajna: Dizajn sporta iz Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba. U predavanju će biti riječi o primjerima kvalitetnog domaćeg dizajna s područja sporta, odnosno sportskih manifestacija. Prvenstveno će biti riječ o sportskom plakatu kao nekad ključnoj formi javne promocije, međutim analizirati će se i drugi oblici vizualnih komunikacija u ovom području, posebice pri oblikovanju cjelovitog vizualnog identiteta velikih međunarodnih sportskih manifestacija. Predavanje će se održati u četvrtak 31. kolovoza s početkom u 20 sati, u Muzeju Slavonije, u sklopu Osječkog ljeta kulture. Ulaz za posjetitelje je besplatan.
U četvrtak 14. rujna 2023. posjetite Muzej Slavonije i saznajte više o povijesti nastanka Zbirke glazbenih instrumenata u Muzeju za umjetnost i obrt iz Zagreba. O značenju zbirke, njezinoj postavi i o važnijim akvizicijama govorit će voditeljica Dokumentacijske službe i voditeljica Zbirke glazbenih instrumenata viša kustosica dokumentaristica Antonija Dejanović. Opisat će se i kontekst koji je bio relevantan za formiranje postava Zbirke na izložbi MUO u Slavoniji-Slavonija u MUO, uz analizu prezentiranih predmeta – violina, kao i njihovih graditelja. Vodstvo po izložbi započinje u 20 sati, a ulaz za sve posjetitelje je besplatan. Događaj je organiziran u suradnji Muzeja Slavonije s Muzejom za umjetnost i obrt iz Zagreba.
Ljudski je život izvor dirljivih, začudnih, zanimljivih priča; vječna inspiracija pjesnicima i književnicima. Mnogo je ljudskih priča zabilježeno unutar literarnih korica, no još je i više onih koje se tek prenose s koljena na koljeno. Jedno je od poslanja Muzeja Slavonije čuvanje životnih priča čuvanjem predmeta kao materijalnih dokaza postojanja njihovih vlasnika, njihovih autora… svih onih o koje se u jednome trenutku predmet okrznuo. Jedna je takva priča o obitelji osječkog odvjetnika Hermanna Weissmanna, koju smo ispričali 2020. godine. Otvarajući izložbu Priča o nezaboravu, tada smo već najavili da priča nije završena. I doista, tijekom 2023. godine Muzej je prihvatio donaciju gđe Jasne Rössler, rođene Vekić: tri cjelovite garniture namještaja iz obiteljskoga doma cijenjenoga liječnika Karla Weismmanna. Uz namještaj, darovano je još mnogo sitnica koje pletu priču o obitelji Karla Weissmanna, brata našeg Hermanna s početka priče, i njihovoj vezi s obitelji profesora Vekića. U Muzeju Slavonije je izložena ova donacija i upravo ćemo u prostoru izložbe iz sjećanja oživjeti priču o obiteljima Weismmann i Vekić, dvjema obiteljima međusobno čvrsto povezanima. Predavanje će održati Andreja Šimičić, viša kustosica i voditeljica Odjela umjetničkog obrta, u četvrtak 21. rujna 2023. u 18 sati, u Muzeju Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, u Osijeku. Događaj je organiziran u sklopu Mjeseca židovske baštine 2023. godine, a ulaz je besplatan za sve posjetitelje.
Listopad će u Muzeju Slavonije obilježiti gostovanje izložbe Molovanje i farbanje. Prikaz tradicijskog umijeća bojanja tekstila. Izložba je nastala kao suradnja dvaju muzeja - Gradskog muzeja Virovitica i Gradskog muzeja Županja čime pokazuje kako se tehnika molovanja proteže duž cijele Slavonije, dok će se predmetima iz fundusa Muzeja Slavonije priča proširiti i na Baranju i Bačku. Molovanje je naziv za nekoliko tehnika ukrašavanja tekstila bojanjem – primjerice modrotisak ili batik – a glavna karakteristika je shematsko oslikavanje velike količine tekstila. Farbani tekstil žene su bojale same ili kupovale na sajmovima i kirvajima na metre i od toga šivale razne odjevne predmete. Izložbom je prikazan molovani tekstil – odjevni predmeti i posoblje – te kalupi pomoću kojih se tekstil bojao. Autorice koncepta izložbe su etnologinje Jasmina Jurković Petras iz Gradskog muzeja Virovitica i Janja Juzbašić iz Gradskog muzeja Županja, a ispred Muzeja Slavonije izložbu koordiniraju kustosice Etnografskog odjela Muzeja Tünde Šipoš Živić i Katarina Dimšić. Izložba je otvorena od 12. listopada do kraja godine 2023.
Povodom obilježavanja Dana europske baštine 2023. godine u petak 13. listopada, s početkom u 12 sati, u Muzeju Slavonije održat će se gostujuće predavanje Petre Nikolić i Daria Bošnjaka iz Muzeja vučedolske kulture. O temi predavanja: Proučavajući odjeću idola, tj. figurica ljudskog oblika vučedolske kulture, primjećuje se nekoliko elemenata prisutnih do naših dana u narodnoj nošnji podunavskih i podravskih sela Baranje. Prvenstveno se ističe stražnja pregača, koja se u stručnoj literaturi interpretira i kao moguća plisirana suknja, a sastavni je dio tradicijskog ruha baranjskih Šokica, te ga čini jedinstvenim na etnografskoj karti Hrvatske. Zanimljiva je činjenica kako su se u pet podunavskih sela nosile isključivo tkane vunene stražnje pregače, a u pet podravskih isključivo plisirane tkane vunene suknje. Dakle, na geografski izuzetno malenom prostoru moguće je pronaći elemente obiju spomenutih interpretacija prapovijesne odjeće. Tradicijski je naziv stražnjih pregača ponjavke, a nosile su se tijekom hladnijih proljetnih i jesenskih dana, kada se opasivala samo stražnja, i zimskih dana kada se dodavala i prednja. Nepisana običajna pravila određivala su redoslijed nošenja ponjavki s obzirom na dob osobe, stupanj žalovanja i priliku u kojoj se nosi. Sukladno tomu postojale su različite tehnike tkanja i ukrašavanja. Sve rečeno vrijedi i za vunene suknje u podravskim selima koje predstavljaju ekvivalent ponjavkama s obzirom na njihovu namjenu. Posebice je vrijedna spomena činjenica kako se radi o odjevnim predmetima koji su se svakodnevno nosili do naših dana, te s punim pravom možemo govoriti o živoj baštini. Bogatstvo osnovnih vrsta ponjavki i sukanja (njih petnaestak), suvrstica, načina i tehnika tkanja, boja i motiva kojima su ukrašene čini ih vrijednim pobližeg upoznavanja i približavanja široj publici. Namjera je učiniti to kroz predavanje obogaćeno mnoštvom fotografija, rekonstrukcija, prikaza originalnih predmeta na modelima, a moguće i demonstracijom nekih od autentičnih tehnika tkanja. Ulaz na događaj je besplatan.
Svima je dobro poznato koliko su jednostavno okrečeni zidovi osjetljivi na prljanje. Prašina, vlaga ili samo naslanjanje na zid ostavlja svoj trag i narušava estetiku doma. Rješenje za taj problem u 20. su stoljeću pronašli stanovnici kontinentalne Hrvatske zahvaljujući pripadnicima njemačke etničke skupine. Ubrzo su se kuće počele molovati odnosno bojati te ukrašavati šablonama i valjcima raznih geometrijskih i floralnih motiva. Naučite više o tehnici molovanja, upoznajte se s načinima ukrašavanja zidova i saznajte kako su se seoske kuće ukrašavale molerajem, kako su moleri i molerke opucali pravac, izvlačili štrafte te oslikavali zidove šablonama i valjcima. Pored demonstracija raznih navedenih tehnika, okušat ćete se u molovanju te izradi unikatnih ukrasa koje ćete kao suvenir ponijeti s radionice. Prijavite se na radionicu za odrasle u subotu 14. listopada 2023. s početkom u 11 sati. Prijave putem poveznice: https://forms.gle/kMWmi2pPQC6TYXvS6 ili putem elektronske pošte edukacija@mso.hr Sudjelovanje na radionici je besplatno, ali je prijava obavezna zbog ograničenog broja mjesta. Radionica se održava povodom obilježavanja Dana europske baštine 2023., u suradnji s Konzervatorskim odjelom u Osijeku. Za sve ostale informacije slobodno se obratite na edukacija@mso.hr Veselimo se druženju s vama!
Muzej Slavonije, najveći nacionalni muzej općeg tipa.
Koncert 29. izdanja Festivala Orgulje Heferer održat će se u Muzeju Slavonije u četvrtak, 19.10. u 19 sati. Orguljski pozitiv iz Zbirke glazbenih instrumenata Muzeja Slavonije u Osijeku sagrađen je u drugoj polovici 19. stoljeća. Iako se prema nekim indicijama pripisuje radu orguljarske radionice Fabing, koja je u to doba djelovala u Osijeku, tijekom restauratorskih radova na instrumentalnom ustroju samog pozitiva nisu pronađeni dokazi koji bi potvrđivali pretpostavku po kojoj se autorstvo pripisivalo jednom od trojce Fabinga (Andriji i njegovom bratu Lovri, odnosno njegovu sinu Ferdi Karlu). S aspekta svirno-tehničkih mogućnosti kao i zvukovnih karakteristika instrument je ponajprije podesan za glazbenu pratnju vokalnih i instrumentalnih solista ili manjih komornih sastava. Temeljitu obnovu instrumentalnog ustroja pozitiva izvršila je radionica Heferer 2021. godine. Tom prigodom nastupat će sopranistica Lucija Jelušić Šimatović i orguljaš Alen Kopunović Legetin na pozitivu. Program: 1. G.F.Handel: OMBRA MAI FU 3' 2. A. Caldara: SELVE AMICHE 3' 3. G.F. Handel: SARABANDE in d 3' 4. G.F.Handel: LASCIA CH'IO PANGA 4' 5. W.A.Mozart: ADAGIO in C KV 356 4' 6. F. Durante: VERGIN TUTTO AMOR 3' 7. J. Haydn: MENUETT IN C 2' 8. Cithara Octocorda: ZDRAVA DEVICA 3,30' 9. J.Stanley: ADAGIO in d 2' 10. R.Matz: K SUNCU PROSI 3' 11. M.Majcen: KAO MARIJA DA TE LJUBIM 3' 12. M.Haller: KRALJICE KRUNICE 2,30' cca trajanje O IZVOĐAČIMA JELUŠIĆ, LUCIJA, sopran / soprano Lucija Jelušić, rođena je 1995. godine u Zagrebu. Nakon završene srednje škole upisuje studij Glazbene pedagogije na Muzičkoj akademiji u Zagrebu, gdje je magistrirala 2019. godine, a 2021. godine magistrirala je studij Pjevanja u klasi prof. Martine Zadro na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Godine 2018. debitirala je na pozornici Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu u suradnji Muzičke akademije i HNK Zagreb, u ulozi Despine iz opere Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusa Mozarta u režiji Dore Ruždjak Podolski, pod dirigentskom palicom mladog dirigenta Mare Rice. Iste godine debitirala je u Gradskom kazalištu Komedija u ulozi Marie u mjuziklu Byron Darka Domitrovića, u režiji Ivane Čoh pod vodstvom maestra Dinka Appelta i Davora Kelića. Od 2018. aktivno se bavi izvođenjem mjuzikala pa iste godine debitira u ulozi Eponine u mjuziklu Les Miserables Claudea – Michela Schonberga u suradnji s Međunarodnim kazalištem Cornerstone Arts Hrvatska, u režiji američkog redatelja Richarda Monteza. Godine 2019. sudjeluje kao solistica u dvije glazbeno - scenske produkcije Muzičke akademije u Zagrebu: ponovljenoj produkciji opere Cosi fan tutte te scenskoj izvedbi ciklusa pjesama Des Knaben Wunderhorn Gustava Mahlera u režiji švicarskog režisera Mathiasa Behrendsa, a pod ravnanjem maestra Mladena Tarbuka. Iste godine sudjeluje u produkciji operete Grofica Marica u ulozi Lise u Gradskom kazalištu Komedija u režiji Ozrena Prohića pod vodstvom maestra Krešimira Batinića i Davora Kelića. Godine 2020. u sklopu ciklusa Sfumato nastupa kao solistica u Rekvijemu Gabriela Faurea sa zborom Hrvatske radiotelevizije, pod dirigentskom palicom maestra Roberta Homena. Godine 2021. nastupila je na Festivalu Ljetne večeri u suradnji s Hrvatskim narodnim kazalištem. ALEN KOPUNOVIĆ LEGETIN, orguljaš Rođen 1974. godine. Osnovnu i srednju glazbenu naobrazbu stječe u Subotici. Na Muzičkoj akademiji u Zagrebu je 1997. diplomirao orgulje u klasi prof. Ljerke Očić te iste godine dobio Rektorovu nagradu Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom studija bio je stalni orguljaš crkve sv. Marka na Gornjem gradu i Dječačkog sjemeništa na Šalati u Zagrebu. Surađuje sa Zagrebačkom filharmonijom, Simfonijskim orkestrom Hrvatske radiotelevizije, Varaždinskim komornim orkestrom, zborovima (Akademski zbor SKUD-a Ivan Goran Kovačić i Palma iz Zagreba, Slovenski komorni zbor) te eminentnim vokalnim solistima poput Dunje Vejzović. Godine 1995. osvojio je drugu nagradu na natjecanju mladih orguljaša "Franjo Dugan" u Zagrebu. Godine 1998. dobio je u Subotici "Antušovu" nagradu za promicanje kulture bačkih Hrvata. 1998/1999. usavršavao se na Sveučilištu "Mozarteum" u Salzburgu. Godine 2001. dobiva status samostalnog umjetnika. Od 1999. do 2016. djeluje u Požegi kao orguljaš i zborovođa u Crkvi sv. Lovre, kao pontifikalni zborovođa i orguljaš u Katedrali te dirigent HKUD-a Vijenac. Gostuje kao solist ili uz orkestre (F. Poulenc: Koncert za orgulje i gudače uz Zadarski komorni orkestar; S. Barber: Toccata Festiva i A. Guillmant: Symphonie no.1 uz orkestar Hrvatske vojske), na festivalima kao što su Zagrebački ljetni festival, Glazbene večeri u Sv. Donatu, Rapske večeri, Varaždinske barokne večeri, Osorske glazbene večeri, Makarsko kulturno ljeto, Festival sv. Marka, Ciklus koncerata Orgulje Hefferer. Nastupao u gotovo svim hrvatskim katedralama, a od nastupa u inozemstvu valja istaći koncert u Beču (Schubert Kirche), Budimpešti (Bazilika sv. Matije i Stjepana), Rimu (Bazilika sv. Petra), Beogradu (Katedrala), Kotoru, Subotici (Katedrala), Ljubljani (Dvorana filharmonije) i Cardiffu (St David's Hall), Katedrala u Münchenu. Kao dirigent ravnao je izvedbama duhovnih kantata i misa. Nastupa i kao korepetitor te komorni glazbenik uz instrumentaliste i vokalne soliste, a uspješno surađuje i s muškom klapom Stine za koje aranžira i sklada. Bio je članom žirija županijskih i državnih natjecanja orguljaša. Godine 2010. uručena mu je Godišnja nagrada grada Požege za doprinos glazbenoj kulturi, a 2013. povelja Oratorijskoga društva crkve Svetoga Marka iz Zagreba, kojom je proglašen počasnim članom. Od veljače 2017. godine orguljaš je i zborovođa u župi Blagovijesti Navještenja Gospodinova u Zagrebu. Kao interpret često snima za fonoarhiv i potrebe Hrvatske radiotelevizije. Ulaz je besplatan.
Muzej Slavonije, najveći nacionalni muzej općeg tipa.
https://mso.hr/29-festival-orgulje-heferer/
0
Besplatno stručno vodstvo_Izložba MUO u Slavoniji, Slavonija u MUO: O modnom ormaru Matilde Hengl i zbirci porculana Osječanina dr. Jakoba Franka
Nastavljamo s Muzejskim četvrtkom uz besplatno stručno vodstvo za posjetitelje po izložbi MUO u Slavoniji, Slavonija u MUO. Ovom prigodom otkrivamo više o modnom ormaru Matilde Hengl, ali i o zbirci porculana Osječanina dr. jakoba Franka. Matilda Hengl, rođena Gillming, bila je aktivna sudionica osječke kulturne i modne scene te supruga osječkog gradonačelnika Vjekoslava Hengla. U fundusu Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba nalazi se četrdeset i devet komada odjeće i modnog pribora koji su nekada bili vlasništvo obitelji Gillming Hengl te čine svojevrsni obiteljski modni ormar. Andrea Klobučar, voditeljica zbirke tekstila i modnog pribora, u vodstvu će na izloženim primjercima odjeće i modnog pribora Matilde Hengl objasniti termin „modni ormar“ i značaj takve cjeline unutar fundusa zbirke tekstila Muzeja za umjetnost i obrt. Voditeljica Zbirke keramike i Zbirke arhitekture MUO Zagreb dr. sc. Marina Bagarić u prvome će dijelu svoga vodstva kroz odabrane primjere na izložbi predstaviti stilske mijene u oblikovanju porculana europskih manufaktura, od baroka do modernizama 20. stoljeća. Od ukupno dvadeset eksponata, pet potječe iz vrijedne zbirke Osječanina dr. Jakoba Franka, nakladnika, novinara i kolekcionara, otkupljene za MUO od njegovih nasljednika 1906. godine. Stoga će drugi dio vodstva biti posvećen boljem upoznavanju Frankove zbirke, a također i doprinosa njegove obitelji nacionalnoj kulturi i umjetnosti. Stručno vodstvo za posjetitelje održat će se u četvrtak 9. studenog 2023. godine s početkom 19 sati.
U četvrtak 16. studenog 2023. u 19 sati u Muzeju Slavonije će se održati stručno vodstvo za posjetitelje po gostujućoj izložbi Molovanje i farbanje. Posjetitelje će voditi koautorica koncepta izložbe etnologinja Janja Juzbašić iz Gradskog muzeja Županja. Kustosica Juzbašić je izložbu realizirala u suradnji s etnologinjom Jasminom Jurković Petras iz Gradskog muzeja Virovitica. Ulaz na događaj je besplatan, a organiziran se prigodno u sklopu Muzejskog četvrtka. Izložba je otvorena od 12. listopada do kraja godine 2023. O IZLOŽBI. Prikaz tradicijskog umijeća bojanja tekstila. Izložba je nastala kao suradnja dvaju muzeja – Gradskog muzeja Virovitica i Gradskog muzeja Županja čime pokazuje kako se tehnika molovanja proteže duž cijele Slavonije, dok će se predmetima iz fundusa Muzeja Slavonije priča proširiti i na Baranju i Bačku. Molovanje je naziv za nekoliko tehnika ukrašavanja tekstila bojanjem – primjerice modrotisak ili batik – a glavna karakteristika je shematsko oslikavanje velike količine tekstila. Farbani tekstil žene su bojale same ili kupovale na sajmovima i kirvajima na metre i od toga šivale razne odjevne predmete. Izložbom je prikazan molovani tekstil – odjevni predmeti i posoblje – te kalupi pomoću kojih se tekstil bojao.
Muzejski četvrtak donosi još jedno druženje s muzealcima iz Muzeja umjetnosti i obrta iz Zagreba. U goste dolazi dr.sc. Arijana Koprčina, muzejska savjetnica i voditeljica Zbirke metala. Srebrni, posrebreni, kositreni, mjedeni i bakreni predmeti bili su dio svakodnevne upotrebe tijekom povijesnih razdoblja. Mnogi zanimljivi primjeri sačuvani su u Muzeju za umjetnost i obrt, dio su Zbirke metala. Predavanje će obuhvatiti raznovrsnost fundusa Zbirke s naglaskom na upotrebne predmete izložene u Muzeju Slavonije, no donijet će i uvid u manje poznate cjeline poput predmeta od željeza, sakralnih predmeta od metala i nakita. Stručno vodstvo i predavanje održat će se u četvrtak 23. studenog 2023. godine s početkom u 19 sati, u Muzeju Slavonije, Trg sv. Trojstva 6, u baroknoj Tvrđi. Ulaz na događaj je besplatan.
Centar za kulturu Grada Belog Manastira i Muzej Slavonije pozivaju vas na otvorenje izložbenog postava urarske radionice u Etnološkom centru baranjske baštine u Belom Manastiru. Izložbeni postav je u suradnji dviju ustanova, a autorice postava su Tunde Šipoš Živić i Ksenija Katalinić, kustosice Muzeja Slavonije. Postav prikazuje jedinstvenu cjelinu urarskog obrta obitelji Grbac-Papež iz Kneževih Vinograda. Otvorenje izložbe će se održati u četvrtak 23. studenog 2023. u 13 sati u Etnološkom centru baranjske baštine, na adresi Kralja Tomislava 10, u Belom Manastiru.
Centar za kulturu baranjske baštine u suradnji s Muzejom Slavonije i Etnološkim centrom baranjske baštine
I Muzej Slavonije se uključio u manifestaciju Vinska šetnja muzejima, koja će se održati u subotu 25.11.2023. s početkom u 15 sati. Tri osječka muzeja organiziraju jedinstvenu kulturnu manifestaciju za ljubitelje umjetnosti, hrane i vina. Naime, riječ je o Vinskoj šetnji muzejima u organizaciji Muzeja likovnih umjetnosti, Arheološkog muzeja Osijek i Muzeja Slavonije pod pokroviteljstvom Turističke zajednice grada Osijeka, Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Osječko-baranjske županije i Gradskog prijevoza putnika. Osim posjeta izložbama i sudjelovanja u kreativnim radionicama posjetitelji će moći uživati u gastro užitcima sljubljenim s vinom odabranih vinara s osječkom adresom. Ugodno jesensko poslijepodne započinje u 15:00 sati obilaskom izložbe Andrija Medulić Schiavone u Muzeju likovnih umjetnosti, grafičkom radionicom, predjelom i biranim vinima nakon čega organiziranim autobusnim prijevozom sudionici odlaze u Arheološki muzej Osijek, gdje će uz glavno jelo, degustacije vina i nastavak kreativne radionice uživati u izložbi Retrospektiva umjetničkog obrazovanja_25 godina Škole primijenjene umjetnosti i dizajna nakon koje slijedi desert u Muzeju Slavonije, birana vina i izložbena poslastica Molovanje i farbanje. Broj sudionika je ograničen, stoga molimo da sudionici mjesta rezerviraju na vrijeme. Cijena programa je 30 € za pojedinačnu, a 45 € za kotizaciju u paru. U cijenu su uključeni: vinska čaša, predjelo, glavno jelo i desert, šest degustacija biranih vina, razgled tri osječka muzeja, sudjelovanje na tri kreativne radionice, organizirani autobusni prijevoz i poklon iznenađenja. Prijave se zaprimaju do 23. studenog 2023., a prijaviti se možete putem poveznice: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd7GcLjNYO3uy3ILeRPZFOyl-9VmUYfG_RhKyxeZhez36Ms8w/viewform?pli=1
U organizaciji Muzeja likovnih umjetnosti, Arheološkog muzeja Osijek i Muzeja Slavonije pod pokroviteljstvom Turističke zajednice grada Osijeka, Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Osječko-baranjske županije i Gradskog prijevoza putnika.
Muzej Slavonije i ove godine organizira prigodni adventski program za posjetitelje. Očekuju nas tematske radionice, stručna vodstva, koncertna večer te prigodna tematska izložba Muzejski božićni salon. PROGRAM 30. studeni 2023. u 19 sati Vez po papiru Naučite vesti po papiru od Šokica, Ane i Ljubice iz Udruge Šokačka grana. Čuvarice baštine podučit će nas tradicijskim običajima i tehnici vezenja na papiru. Izradite božićnu čestitku zanimljive mustre, ispišite prigodan tekst i poklonite djelo vlastitih ruku dragoj osobi. Voditeljice radionice: Ana Dragić, Ljubica Pilipović, Udruga Šokačka grana 2. prosinca 2023. u 11 sati Male farbarije U sklopu gostujuće izložbe „Molovanje i farbanje – prikaz tradicijskog umijeća bojenja tekstila“ organiziramo radionicu namijenjenu djeci starijoj od 12 godina, mladima i odraslima. Bogata baština Slavonije, Baranje i Srijema poznaje tekstil izrađen i ukrašen u malim kućnim farbarijama pomoću masivnih rezbarenih kalupa. Dio ovih tradicija oživjet ćemo pomoću vlastito izrađenih matrica i štampanja na upotrebni tekstil. Inspiraciju ćemo pronaći u originalnim muzejskim predmetima, motivima i bojama. Autorice i voditeljice radionice: Anja Brabec Žeravica i Jasmina Jurković Petras, Gradski muzej Virovitica 7. prosinca 2023. u 19 sati O djelima baroknog kiparstva Ivana Komersteinera Komersteinerova djela se čuvaju u Zbirci kiparstva Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu. Oltari su pri regotizaciji katedrale rastavljeni, izmješteni, a zatim pronađeni i dopremljeni u Zagreb da bi 1925. godine bili izloženi na velikoj kulturno-povijesnoj izložbi povodom 1000-te godišnjice hrvatskog kraljevstva. Voditeljica: Jasmina Fučkan, Muzej za umjetnost i obrt iz Zagreba 9. prosinca 2023. u 11 sati Ukrašavanje medenjaka Ukrašavanje medenjaka vraća nas u doba kada su se grane jelki kitile jestivim medenjacima ukrašenim snigom. Radionicu su osmislile članice Udruge Šokačka grana. Vesele Šokice svoje znanje i vještine rado prenose na mlađe naraštaje, zbog želje za očuvanjem tradicije našeg zavičaja. Voditeljice radionice: Ana Dragić, Ljubica Pilipović, Udruga Šokačka grana 14. prosinca u 19 Muzejski božićni salon Kako je izgledao svečani blagdanski stol u prvoj polovici 20. stoljeća? Dok raste napetost uz neizostavno pitanje: „Što će ispod Božićne jelke donijeti Maleni Isus, Kristkindl?“, uživajte s nama u postavu muzejskog Božićnog stola: iznijeli smo svoj najbolji porculan i svečane čaše, ulaštili srebrni pribor za jelo, posude i ukrase stola osvijetlili smo posebnim svijećnjacima. Voditeljice: Andreja Šimičić, Gabrijela Odobašić, Muzej Slavonije 19. prosinca u 19 sati Koncert vokalnih solista AUKOS Prepustimo se čaroliji klasične glazbe i solističkim izvedbama studentica s Odsjeka za glazbenu umjetnost Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Voditelj: prof. Berislav Jerković, umj. savjetnik Ante Blažević, studentice Studija Pjevanja AUKOS 21. prosinca u 19 sati Recentna istraživanja u Zbirci grafike MUO – Marijan Detoni Posljednje dvije godine voditeljica Zbirke grafike Muzeja za umjetnost i obrt dr. sc. Antonia Došen posvetila je istraživanju grafičkog opusa Marijana Detonija, hrvatskog najistaknutijeg grafičara iz vremena između dva svjetska rata prepoznatljivog po mapi grafika Ljudi sa Seine iz 1934. godine. O ostalim grafičkim ciklusima i fazama stvaralaštva Marijana Detonija, kao i njegovoj važnosti za fundus Muzeja, saznat ćete više na predavanju kojim će se razotkriti grafičko stvaralaštvo ovog majstora. Voditeljica: Antonia Došen, Muzej za umjetnost i obrt iz Zagreba Ulaz na sva događanja je besplatan, ali su prijave na radionice obavezne zbog ograničenog broja mjesta. Prijave će biti otvoreno nekoliko dana prije, a sve informacije se mogu naći na internet stranici i profilima društvenih mreža Muzeja Slavonije, kao i upitom na edukacija@mso.hr
Muzej Slavonije, najveći nacionalni muzej općeg tipa.
https://mso.hr/advent-u-muzeju-slavonije/
0
Vez po papiru_čarolija darivanja kroz tradiciju
11/30/2023-19:0
11/30/2023-20:0
Muzej Slavonije, Trg sv. Trojstva 6, Osijek
https://mso.hr/wp-content/uploads/2023/11/93.png
Širimo blagdansko ozračje u Muzeju Slavonije. U goste primamo vesele Šokice, Anu i Ljubicu, iz Udruge Šokačka grana. Čuvarice baštine podučit će nas tradicijskim običajima i tehnici vezenja na papiru. Iskoristite ovu prigodu i opustite se u Muzeju. Zaboravite na brige i ograničenja. Izradite božićnu čestitku zanimljive mustre, ispišite prigodan tekst i poklonite djelo vlastitih ruku dragoj osobi. Radionica je prigodna za sve uzraste, a održat će se u Muzeju Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, u četvrtak 30. studenog 2023. s početkom u 19 sati. Ulaz na radionicu je slobodan, ali je prijava, zbog ograničenog broja mjesta, potrebna. Poveznica za prijavu: https://forms.gle/vP5Bk3YENYCcQ5C57 Za sve ostale informacije slobodno se obratite Odjelu za edukaciju i promidžbu putem elektronske pošte na edukacija@mso.hr Veselimo se druženju s vama, vaši Muzealci!
Muzej Slavonije, muzej u kojem tradicija osvaja srca.
U sklopu gostujuće izložbe „Molovanje i farbanje – prikaz tradicijskog umijeća bojenja tekstila“ organiziramo radionicu namijenjenu djeci starijoj od 12 godina, mladima i odraslima. Bogata baština Slavonije, Baranje i Srijema poznaje tekstil izrađen i ukrašen u malim kućnim farbarijama pomoću masivnih rezbarenih kalupa. Dio ovih tradicija oživjet ćemo pomoću vlastito izrađenih matrica i štampanja na upotrebni tekstil. Inspiraciju ćemo pronaći u originalnim muzejskim predmetima, motivima i bojama. Autorice i voditeljice radionice su Anja Brabec Žeravica i Jasmina Jurković Petras iz Gradskog muzeja Virovitica. Radionica će se održati u Muzeju Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, u subotu 2. prosinca 2023. s početkom u 11 sati. Ulaz na radionicu je slobodan, ali je prijava, zbog ograničenog broja mjesta, potrebna. Prijaviti se možete putem poveznice: https://forms.gle/5GxYaxSaDSXUr9GR7 Za sve ostale informacije slobodno se obratite Odjelu za edukaciju i promidžbu putem elektronske pošte na edukacija@mso.hr Veselimo se druženju s vama, vaši Muzealci!
Muzej Slavonije, omiljena baštinska ustanova u Osijeku.
Stručno vodstvo_O djelima baroknog kipara Ivana Komersteinera
12/7/2023-19:0
12/7/2023-20:0
Muzej Slavonije, Trg sv. Trojstva 6, Osijek
https://mso.hr/wp-content/uploads/2023/11/95.png
U četvrtak 7. prosinca 2023. godine s početkom u 19 sati u Muzeju Slavonije održat će se stručno vodstvo i predavanje u izložbi MUO u Slavoniji, Slavonija u MUO na temu O djelima baroknog kipara Ivana Komersteinera. Predavanje će održati voditeljica Zbirke kiparstva i Zbirke bjelokosti Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba Jasmina Fučkan. Tko je Ivan Kommersteiner i zašto su oltari koje je izradio za zagrebačku katedralu u 17. stoljeću važni za povijest baroka u kontinentalnoj Hrvatskoj? O Komersteinerovim djelima koja se čuvaju u Zbirci kiparstva Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu, o tome kako su oltari pri regotizaciji katedrale rastavljeni, izmješteni, a zatim pronađeni i dopremljeni u Zagreb da bi 1925. godine bili izloženi na velikoj kulturno-povijesnoj izložbi povodom 1000-te godišnjice hrvatskog kraljevstva, govorit će muzejska savjetnica Jasmina Fučkan, voditeljica Zbirke kiparstva MUO. Kipar Johannes Komersteiner smatra se rodonačelnikom baroknog stila u kiparstvu sjeverne Hrvatske. Pojavljuje se krajem 17. stoljeća u Zagrebu, a po brojnosti sačuvanih djela i kvaliteti oblikovanja zauzima vodeće mjesto na kiparskoj ljestvici tog vremena. Komersteinerova najznačajnija djela bila su izrađena za zagrebačku katedralu: oltar sv. Emerika (1688./89.), oltar Bl. Dj. Marije (1686./88.) i oltar sv. Ladislava kralja (1688./90.) za koje su sačuvani arhivski izvori. Danas su od oltara preostali tek dijelovi. Oltar sv. Ladislava s dijelovima oltara Bl. Dj. Marije bio je prenesen u župnu crkvu u Lonji gdje je prilagođen manjem prostoru svetišta. Ovako sastavljen oltar je 1925. godine dopremljen u Muzej za umjetnost i obrt, gdje je bio izložen do II. svjetskog rata. Izvorni sklop oltara može se djelomice rekonstruirati prema opisu biskupa Maksimilijana Vrhovca iz 1792. godine. Ulaz na događaj je besplatan.
Ukrašavanje medenjaka vraća nas u doba kada su se grane jelki kitile jestivim medenjacima ukrašenih snigom. Radionicu su osmislile članice Udruge Šokačka grana. Vesele Šokice svoje znanje i vještine rado prenose na mlađe naraštaje, zbog želje za očuvanjem tradicije našeg zavičaja. Radionica će se održati u subotu 9. prosinca 2023. s početkom u 11 sati u Muzeju Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6. Ulaz na radionicu je besplatan, ali je prijava, zbog ograničenog broja mjesta, potrebna. Prijaviti se možete putem poveznice: https://forms.gle/b8qUCUfrgjGqwpLYA Za sve ostale informacije slobodno se obratite na edukacija@mso.hr Veselimo se druženju s vama, vaši Muzealci!
Muzej Slavonije, omiljena baština ustanova istočne Hrvatske.
https://mso.hr/ukrasavanje-medenjaka_radionica/
0
Stručno vodstvo_Muzejski božićni stol
12/14/2023-19:0
12/14/2023-20:0
Muzej Slavonije, Trg sv. Trojstva 6, Osijek
https://mso.hr/wp-content/uploads/2023/11/97.png
Program Adventa u Muzeju Slavonije donosi pravu poslasticu za ljubitelje starina, obiteljskih ostavština i nadasve tradicije i običaja. U četvrtak 14. prosinca 2023. godine s početkom u 19 sati kustosice Odjela za umjetnički obrt Andreja Šimičić i Gabrijela Odobašić održat će predavanja i stručno vodstvo povodom tematske izložbe Muzejski božićni stol. Saznajte kako je izgledao svečani blagdanski stol u prvoj polovici 20. stoljeća? Dok raste napetost uz neizostavno pitanje: „Što će ispod Božićne jelke donijeti Maleni Isus, Kristkindl?“, uživajte s nama u postavu muzejskog Božićnog stola: iznijeli smo svoj najbolji porculan i svečane čaše, ulaštili srebrni pribor za jelo, posude i ukrase stola osvijetlili smo posebnim svijećnjacima. Ulaz na događanje je slobodan.
U utorak 19. prosinca 2023. godine s početkom u 19 sati u Muzeju Slavonije se održava koncert vokalnih solista Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku uz umjetničkog savjetnika Ante Blaževića kao klavirske pratnje i umjetničkog voditelja prof. dr. Berislava Jerkovića. Prepustimo se zvucima klasične glazbe i solističkim izvedbama mladih solista u Adventsko doba. Ovom prigodom na programu su Handel, Bach, Schumann, Schubert, Mozart i Puccini. Uživajte u čaroliji Adventa u najvećem nacionalnom muzeju općeg tipa… u Muzeju Slavonije. Ulaz na događaj je slobodan.
Muzej Slavonije, najveći nacionalni muzej općeg tipa.
https://mso.hr/koncert-vokalnih-solista-aukos/
0
Stručno vodstvo_Recentna istraživanja u Zbirci grafike MUO – Marijan Detoni
12/21/2023-19:0
12/21/2023-20:0
Muzej Slavonije, Trg sv. Trojstva 6, Osijek
https://mso.hr/wp-content/uploads/2023/11/99.png
Adventski program Muzeja Slavonije u četvrtak 21. prosinca 2023. s početkom u 19 sati posvećen je recentnim istraživanjima u Zbirci grafike MUO - Marijan Detoni. Posljednje dvije godine voditeljica Zbirke grafike Muzeja za umjetnost i obrt dr. sc. Antonia Došen posvetila je istraživanju grafičkog opusa Marijana Detonija, hrvatskog najistaknutijeg grafičara iz vremena između dva svjetska rata prepoznatljivog po mapi grafika Ljudi sa Seine iz 1934. godine. O ostalim grafičkim ciklusima i fazama stvaralaštva Marijana Detonija, kao i njegovoj važnosti za fundus Muzeja, saznat ćete više na predavanju kojim će se razotkriti grafičko stvaralaštvo ovog majstora. Veselimo se susretu s vama povodom još jednog u nizu Muzejskog četvrtka u Muzeju Slavonije, najvećem nacionalnom muzeju općeg tipa u Hrvatskoj. Ulaz za sve posjetitelje je slobodan.
Muzej Slavonije, najveći nacionalni muzej općeg tipa u Hrvatskoj.
Muzej Slavonije, kao vodeća baštinska ustanova, ima važnu ulogu u stvaranju publike i na formiranje stavova novih generacija o globalnim temama čovječanstva, kao i tema važnih za opstojnost i održivi razvoj lokalnih zajednica. U svijetu kontinuiranih promjena, velikih migracija, ljudskih stradavanja, ali i nevjerojatnih tehnoloških izuma i umjetne inteligencije, muzeji mogu postati prostor susreta i suradnje, prostor propitkivanja i medijacije pogotovo nakon brojnih kriznih situacija. Ljudi su po prirodi znatiželjni, često vođeni intrinzičnom motivacijom i potrebom za novim spoznajama, doživljajima, edukacijom i u konačnici zabavom s druge strane. Posjetite naš i Vaš Muzej Slavonije, najveći nacionalni muzej općeg tipa u Republici Hrvatskoj. PROGRAM MUO u Slavoniji, Slavonija u MUO, izložba Izložba „MUO u Slavoniji – Slavonija u MUO“ predstavlja odabir predmeta iz čak četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt. Na izložbi su prikazani najreprezentativniji predmeti iz zbirki slikarstva, tiskarstva i knjigoveštva, grafičkog dizajna, starije i novije fotografije, grafike, glazbenih instrumenata, kiparstva, bjelokosti, satova, tekstila, metala, stakla, keramike i namještaja. Izložba „MUO u Slavoniji – Slavonija u MUO“ kruna je višedesetljetne bliske suradnje između Muzeja Slavonije i Muzeja za umjetnost i obrt iz Zagreba. U nemogućnosti održavanja izložbi u matičnoj zgradi Muzeja za umjetnost i obrt, koja je zatvorena za javnost radi obnove, namjera je gostujućim izložbama održati i proširiti svijest o njegovom značaju, te omogućiti upoznavanje ostalih dijelova Hrvatske s ogromnim kulturno-umjetničkim bogatstvom zbirki MUO. Osječka izložba središnji je program tog projekta koji će se i u budućnosti u različitim varijantama odvijati i u drugim muzejskim institucijama u državi, ali i u široj regiji. Zbirka skulptura i natpisa / Izbor građe iz fundusa Muzeja Slavonije, izložba Izložbom se javnosti i stručnjacima predstavlja dio vrlo bogatog fundusa Zbirke skulptura i natpisa Muzeja Slavonije nastalog u Osijeku, Slavoniji i u značajnim umjetničkim središtima Europe od kraja 17. stoljeća do danas. Odabrani primjerci daju nam uvid u razvoj Zbirke od osnutka Muzeja Slavonije 1877. godine do današnjeg dana. Zbirka se sastoji od 245 muzejskih predmeta koji su tipološki razvrstani na biste, skulpture, malu plastiku, reljefe i spomen-ploče. Na izložbi je građa raspoređena u nekoliko okvirnih tematskih cjelina: sakralna plastika, skulptura u građanskom domu, biste osječkih muzealaca, biste vladara i političara, skulptura u javnom i privatnom vanjskom prostoru, osječki dobrotvori i biste Osječana, plemstvo, izbor iz opusa osječkih autora Josipa Leovića i Zorislava Franjetića, te mala plastika. Osim u velikoj izložbenoj dvorani posjetitelji će moći vidjeti skulpture smještene i u nekoliko muzejskih ambijenata. Prodaja publikacija po sniženim cijenama Posjetite muzejsku suvenirnicu i odaberite publikacije za sebe ili dragu osobu po pristupačnim cijenama. Iz ponude izdvajamo kataloge zbirki, izložbi, brojeve Osječkog zbornika i dr. Osim publikacija u ponudi se nalaze i muzejski suveniri. Radno vrijeme Muzeja Slavonije u petak 26. siječnja 2024. godine je za posjetitelje od 18 do 23 sata.
Muzej Slavonije, omiljena baštinska ustanova u Osijeku.
Izložbom se javnosti i stručnjacima predstavlja dio vrlo bogatog fundusa Zbirke skulptura i natpisa Muzeja Slavonije nastalog u Osijeku, Slavoniji i u značajnim umjetničkim središtima Europe od kraja 17. stoljeća do danas. Odabrani primjerci daju nam uvid u razvoj Zbirke od osnutka Muzeja Slavonije 1877. godine do današnjeg dana. Zbirka se sastoji od 245 muzejskih predmeta koji su tipološki razvrstani na biste, skulpture, malu plastiku, reljefe i spomen-ploče. Na izložbi je građa raspoređena u nekoliko okvirnih tematskih cjelina: sakralna plastika, skulptura u građanskom domu, biste osječkih muzealaca, biste vladara i političara, skulptura u javnom i privatnom vanjskom prostoru, osječki dobrotvori i biste Osječana, plemstvo, izbor iz opusa osječkih autora Josipa Leovića i Zorislava Franjetića, te mala plastika. Osim u velikoj izložbenoj dvorani posjetitelji će moći vidjeti skulpture smještene i u nekoliko muzejskih ambijenata. Autor izložbe je viši kustos Grgur Marko Ivanković voditelj Zbirke skulptura i natpisa u Povijesnom odjelu. Otvorenje izložbe je u 20 sati u petak 26. siječnja, a odvija se u sklopu Noći muzeja 2024. Izložba će biti otvorena do kraja ožujka 2024. godine.
Muzej Slavonije, najveći nacionalni muzej općeg tipa.
Od srijede 21. veljače do petka 23. veljače 2024. u Muzeju Slavonije će se održati zimske kiparske radionice za djecu i mlade (od 10 godina i stariji). Prijave za sudjelovanje su obvezne zbog ograničenog broja sudionika. Radionice se organiziraju prema sljedećem rasporedu. 21.3. srijeda od 10 do 12 sati 22.3. četvrtak 10 do 12 sati 23.3. petak 10 do 12 sati Moguća je rezervacija jednog termina. Prijavite se možete putem elektronske pošte edukacija@mso.hr O RADIONICAMA. Zajedno ćemo istražiti izložbu Zbirka skulptura i natpisa. Naučit ćemo više o osnovama kiparstva i tehnikama oblikovanja gline. Voditelji radionica su studenti s Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku u suradnji i viši kustosi pedagozi iz Muzeja Slavonije. Modeliranje u glini pomaže u jačanju samopouzdanja, jača koncentraciju i pomaže u razvoju komunikacijskih vještina. Modeliranje u glini je proces u kojemu djeca mogu griješiti, započeti ispočetka i završiti malo remek djelo njihovih ruku. Cijena sudjelovanja u jednoj radionici iznosi 2.65 EUR po osobi. Radionica se organizira u sklopu programa Doktori za baštinu voditeljice Jesenke Ricl, više kustosice pedagoginje. IZLOŽBA RADOVA. U ožujku 2024. planiramo svečano otvorenje izložbe radova polaznika radionica uz dodjelu prigodnih priznanja. Za ostale informacije obratite se na edukacija@mso.hr ili putem telefona +385 31 328 778
Muzej Slavonije, najveći nacionalni muzej općeg tipa.
Damir Doležal je Osječanin. Školovao se i radni vijek proveo u Osijeku. Po struci je pravnik i u struci je najveći dio radnog vijeka proveo u Osječko-baranjskoj županiji i Srednjoškolskom đačkom domu u Osijeku. Kao veliki zaljubljenik u tradiciju, već od mladih dana je član HKUD “Osijek 1862”. Prvo je bio plesač, potom koreograf, a danas i umjetnički plesni voditelj HKUD, s kojim je proputovao gotovo cijeli svijet. Osnivač je i tajnik Društva prijatelja baranjskih starina «Ižip» Topolje. Susret ugode se održava u subotu 24. veljače 2023., s početkom u 12:00 sati, u Muzeju Slavonije, na adresi Trg Sv. Trojstva 6. Događaj organizira "Udruga za poljepšavanje grada - moj Osijek" u suradnji s Muzejom Slavonije. Vlado Pest je veliki zaljubljenik u priče grada Osijeka. Oduvijek tvrdi kako je Osijeku potrebno organizirati više različitih kulturnih događanja ne bi li naš grad postao prepoznatljiv i autentičan. Gospodin Pest, u suradnji s Muzejom Slavonije, spaja posjetitelje s raznolikim temama o gradu, kulturi i životu. Ulaz na događaj je besplatan. Želimo Vam srdačnu dobrodošlicu u Muzej Slavonije.
U sklopu Muzejskog četvrtka će Grgur Marko Ivanković održati predavanje za zainteresirano građanstvo. Predavanje će biti organizirano u sklopu izložbe “Zbirka skulptura i natpisa: Izbor iz fundusa Muzeja Slavonije”. Predavanje će biti fokusirano na pregled zbirke, u sklopu koje će nas autor izložbe upoznati sa pojedinim istaknutim skulpturama i natpisima, a nedvojbeno će uz njih biti i pokoja interesantna priča o njihovom nastanku ili dolasku u Muzej. Vidimo se.
U subotu 23. ožujka 2024. godine u suradnji s udrugom Šokačka grana održat će se radionica Šaranje jaja voskom u tintoblaju. Voditeljice radionice su, naše stalne gošće i suradnice, Ana Dragić i Ljubica Pilipović. Voditeljice će demonstrirati tehniku šaranja voskom, nekada najzastupljeniju tehniku ukrašavanja uskrsnih jaja u sjeveroistočnom dijelu Hrvatske, s najučestalijom biljnom ornamentikom. Radionica počinje u 11:00 sati. Sudjelovanje na radionici je besplatno, ali je prijava obavezna zbog ograničenog broja mjesta. Prijaviti se možete putem poveznice https://forms.gle/GtMUnq6hUxgWYg8c8 ili slanjem poruke na edukacija@mso.hr Na radionici mogu sudjelovati i djeca mlađeg uzrasta, ali u pratnji roditelja. Za sve ostale informacije slobodno se obratite na edukacija@mso.hr Veselimo se druženju s vama!
Muzej Slavonije u suradnji s Udrugom Šokačka grana
https://mso.hr/saranje-jaja-voskom-u-tintoblaju/
0
Otvorenje izložbe "Čovjek iza glazbe. Stvaralački opus Julija Njikoša"
Ime Julija Njikoša poznato je mnogim (osječkim) glazbenicima, posebice onima koji su u rukama nekada držali tamburu jer su prema njegovim notnim zapisima Slavonsku rapsodiju, Kod bijele lađe i mnoge druge skladbe barem jednom odsvirali naši tamburaški orkestri. Izložbom "Čovjek iza glazbe. Stvaralački opus Julija Njikoša" se obilježava stota godišnjica rođenja Julija Njikoša, osječkog melografa i skladatelja koji je čitav svoj život posvetio glazbi i njezinim nositeljima. Širok opus Njikoševa djelovanja pokriva skladanje i aranžmane za, prije svega tamburaške, orkestre i zborove, ali i sakupljanje tradicijske glazbene građe „na terenu“. Kroz svoj je profesionalni i privatni rad obišao stotinu mjesta u Slavoniji i drugim dijelovima Hrvatske pa i šire, zabilježio više od 4000 napjeva, i razgovarao s gotovo 1000 didaka i baka koji su mu kazivali i pjevali – kako je to bilo nekada. Muzej Slavonije će ovom prilikom izložiti izbor iz Njikoševe ostavštine, ali i prikazati njegov glazbeni život – od djetinjstva pa sve do kraja njegovog glazbenog djelovanja – koje je završilo 2010. godine, kada i njegov život. Čitav je život posvetio glazbi te se njegovo ime u glazbenim i osječkim krugovima pamti do danas, a pojedinci diljem Slavonije i danas se sjećaju kako su Njikoš i njegova supruga Vera posjećivali njihove kuće, zajedno pjevali i družili se do dugo u noć te na taj način ostavili traga na kulturno-umjetničkom životu i radu slavonskog sela. Muzej Slavonije ovim putem poziva sve ljubitelje folklorne i tamburaške scene na otvorenje izložbe uz prigodan glazbeno-plesni program 9. travnja u 18 sati, a svi koji ne stignu na otvorenje, veliki i mali, dobrodošli su u Muzej radnim danom i subotom od 10 do 18 sati sve do kraja listopada.
Gošća Susreta ugode je Vlasta Ramljak, naša cijenjena i proslavljena glumca, prvakinja drame Hvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i profesorica Kazališnog odsjeka Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Danas živi i radi u dva grada, svom rodnom Osijeku i u Zagrebu, gdje je ostvarila na desetke kazališnih uloga. Usto, snimila je i dvanaest televizijskih serija i glumila u sedam filmova. Velik uzor bila joj je i ostala naša kazališna diva Gita Šerman-Kopljar, kao i američka glumica Meryl Streep. Osim u Osijeku i Zagrebu glumila je i u kazalištima u Varaždinu, Splitu, Požegi i mađarskom Pečuhu. Dvadeset deveti po redu Susret ugode organizira Udruga za poljepšanje grada "Moj Osijek" u suradnji s Muzejom Slavonije. Susret će se održati u subotu (13. travnja) u 12 sati u prostorima Muzeja Slavonije. Susret će voditi Vlado Pest
Gost Noći knjige u Muzeju Slavonije... i nije gost. Milovan Tatarin je dugogodišnji posjetitelj, korisnik, prijatelj Muzeja Slavonije, koji je postao dijelom muzejske svakodnevice … pronalazeći baš u tim muzejskim, knjižničnim riznicama podloge i okvire svojim književno-povijesnim djelima. Milovan Tatarin redoviti je profesor u trajnom zvanju na Odsjeku za hrvatski jezik i književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku na kojemu predaje staru hrvatsku književnost, autor je brojnih znanstvenih radova, kapitalnih monografskih izdanja… kako stoji u referentnim priručnicima… na temu dopreporodne književnosti, a posebice radova s nabožnim temama o slavonskoj književnosti te kritičkim prosudbama i interpretacijama djela iz novije hrvatske književnosti…
Tri muzejske institucije organiziraju jedinstvenu manifestaciju za sve ljubitelje umjetnosti, hrane i vina u petak 17. svibnja 2024. godine. Naime, riječ o projektu Vinska šetnja muzejima na kojem su snage udružila tri osječka muzeja: Muzej likovnih umjetnosti, Arheološki muzej Osijek i Muzej Slavonije u partnerstvu sa Regionalnim centrom kompetentnosti Ugostiteljsko-turističkom školom iz Osijeka. Osim obilazaka izložbi i kreativnih radionica koje pripremamo za Vas, posjetitelji će uživati u izvrsnoj hrani koja će se sljubljivati s vinom odabranih vinara, a sudjelovanjem u kreativnim radionicama probudit ćete umjetnika u sebi. Ugodno večernje druženje započinje u 19:00 sati u Muzeju Slavonije obilaskom izložbe ČOVJEK IZA GLAZBE - stvaralački opus Julija Njikoša sljubit će s predjelom i biranim vinom. Nastavljamo manifestaciju u Arheološkom muzeju Osijek koji će u svom prostoru ugostiti Muzej likovnih umjetnosti, a uz razgled Stalnog postava i radionicu KAKO BI IZGLEDAO NOGOMET U PRAPOVIJESNO VRIJEME?, posjetitelji se neće znojiti nego će u VAR raspoloženju uživati u glavnom jelu, desertu i biranim vinima. Sigurni smo da će jedinstveni koncept ove manifestacije biti doživljaj za pamćenje, baš poput prošlogodišnje pilot šetnje kada su se karte rasprodale metodom najbržeg prsta i tražilo se mjesto više. Sve gore navedeno obuhvaćeno je ulaznicom „Vinska šetnja muzejima“, cijena programa je 30 € za pojedinačnu, a 45 € za kotizaciju u paru. Prijave se zaprimaju od 13.svibnja a prijaviti se možete putem linka koji ćemo objaviti na društvenim mrežama muzeja sa informacijama o uplati kotizacije. Broj sudionika je ograničen, stoga Vas molimo da svoje mjesto rezervirate na vrijeme. U cijenu je uključeno: Vinska čaša Predjelo, glavno jelo, desert Degustacije biranih vina Razgled muzeja Sudjelovanje na kreativnim radionicama Poklon iznenađenja Ako imate kakvih dvojbi ili pitanja, više informacija možete saznati: - Muzej Slavonije: edukacija@mso.hr ili pozivom na broj 031/328- 778 - Arheološki muzej Osijek: amo@amo.hr ili pozivom na broj 098 704 415 - Muzej likovnih umjetnosti: kdvetengl@mlu.hr ili pozivom na broj 091 221 35 86.
Muzeji su dinamične baštinske ustanova koje gaje i potiču učenje, otkrivanje i razumijevanje. Potencijal baštinskih ustanova je u pružanju sveobuhvatnog edukativnog iskustva s ciljem podizanja svijesti o važnosti osiguravanja jednakog pristupa kvalitetnom obrazovanju, razvijanja inkluzivnog demokratskog društva kao temelja za gradnju održive budućnosti koja podrazumijeva i racionalno gospodarenje prirodnim resursima. Muzej Slavonije obilježava Međunarodni dan muzeja 2024. predstavljanjem 39. broja Osječkog zbornika, vodstvom za građanstvo u izložbi Čovjek iza glazbe. Stvaralački opus Julija Njikoša., otvorenjem prigodne izložbe amaterskih radova polaznika kiparskih radionica. Prigodno u subotu 18. svibnja 2024. godine u muzejskoj suvenirnici u Muzeju Slavonije muzejske publikacije se mogu kupiti po cijeni nižoj za 30%. Ulaz u Muzej Slavonije je besplatan. Radno vrijeme Muzeja je od 10 do 18 sati. PROGRAM 10:00 Izložba amaterskih radova polaznika kiparskih radionica Otvorenje izložbe amaterskih radova polaznika kiparskih radionica u sklopu programa Doktori za baštinu održanih prigodno u sklopu izložbe Zbirka skulptura i natpisa autora Grgura Marka Ivankovića. Izložba predstavlja radove djece i mladih, ali i članova Udruge za promicanje kvalitete života starijih osoba Klub 60 + iz Osijeka. Izložbu će predstaviti voditeljica programa viša kustosica Jesenka Ricl. 12:00 39. Osječki zbornik Predstavljanje 39. Osječkog zbornika, stručno-znanstvene publikacije Muzeja Slavonije, zasigurno je jedna od najdugovječnijih muzeoloških publikacija u nas koja kontinuirano izlazi od 1942. godine. Najnoviji broj donosi radove sa znanstvenog kolokvija Znanost u funkciji kulturne baštine realiziranog u suradnji Muzeja Slavonije i Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku 18. svibnja 2023. godine. Osječki zbornik će predstaviti prof. dr. sc. Helena Sablić Tomić, izv. prof. Jasminka Najcer Sabljak i dr. sc. Marina Vinaj. 13:00 Vodstvo za građanstvo u izložbi Čovjek iza glazbe. Stvaralački opus Julija Njikoša Izložbom Čovjek iza glazbe. Stvaralački opus Julija Njikoša obilježava se stota godišnjica rođenja Julija Njikoša, osječkog melografa i skladatelja koji je čitav svoj život posvetio glazbi i njezinim nositeljima. Širok opus Njikoševa djelovanja pokriva skladanje i aranžmane za, prije svega tamburaške, orkestre i zborove, ali i sakupljanje tradicijske glazbene građe „na terenu“. Kroz svoj je profesionalni i privatni rad obišao stotinu mjesta u Slavoniji, Vojvodini i drugim dijelovima Hrvatske, zabilježio više od 4000 napjeva, i razgovarao s gotovo 1000 didaka i baka koji su mu kazivali i pjevali – kako je to bilo nekada. Posjetitelje će kroz izložbu provesti autorica Katarina Dimšić, kustosica Etnografskog odjela.
Muzej Slavonije, najveći nacionalni muzej općeg tipa.
Muzej Slavonije u suradnji s Akademijom za umjetnost i kulturu u Osijeku organizira u sklopu Međunarodnog dana muzeja, 18. 5. 2024. predstavljanje znanstvenog časopisa Osječki zbornik 39. Suradnja ovih dviju ustanova započela je prošle godine u sklopu znanstvenog kolokvija Znanost u funkciji kulturne baštine održanog u sklopu Međunarodnog dana muzeja, na kojem su znanstvenici i muzealci održali niz predavanja na temu utvrđivanja suodnosa znanstvenog i muzejskog rada i kulturne baštine, kao i važnosti znanstvenog rada na istraživanju kulturne baštine u znanstvenim i muzejskim institucijama. Tekstovi izlagača sa znanstvenog kolokvija Znanost u funkciji kulturne baštine, objavljeni su u novom tematskom broju Osječkog zbornika 39, uz dodatak nekoliko tekstova autorica koje se referiraju na temu kolokvija: dr. sc. Anuška Deranja Crnokić: BAŠTINSKE USTANOVE I NJIHOV DOPRINOS ZNANOSTI izv. prof. dr. sc. Marijana Tomić: AKM LABORATORIJI I DIGITALNA TRANSFORMACIJA ISTRAŽIVANJA GLAGOLJSKE BAŠTINE: PRIMJER GLAGOLAB PORTALA I DIGITALNOG dr. sc. Vanja Brdar Mustapić: ZNANOST U MUZEJU KAO NUŽNOST – PRIMJER ZNANSTVENOG ISTRAŽIVANJA NAMJEŠTAJA IZ OPUSA HERMANA BOLLÉA I ĐAKOVAČKOG STOLARA DRAGUTINA TURKOVIĆA doc. dr. sc. Hrvoje Mesić; prof. dr. sc. Helena Sablić Tomić: REPREZENTACIJA KULTURNE BAŠTINE GRAĐANSKIH SALONA U AUTOBIOGRAFSKIM TEKSTOVIMA SLAVONSKIH KNJIŽEVNIKA S PRIJELAZA IZ 19. U 20. doc. dr. sc. Brankica Ban: GLAZBENE ZBIRKE U BAŠTINSKIM USTANOVAMA OSIJEKA I VUKOVARA dr. sc. Marina Vinaj; Ivana Knežević Križić: STRUČNA I ZNANSTVENA ISHODIŠTA MUZEJSKOG IZDAVAŠTVA Andreja Šimičić: UMJETNIČKI PREDMETI I PREDMETI UMJETNIČKOG OBRTA KAO POTICAJ ZNANSTVENOM ISTRAŽIVANJU Denis Detling: SURADNJA MUZEJA (SLAVONIJE) I ZNANOSTI izv. prof. dr. sc. Jasna Šulentić Begić: GLAZBENA PEDAGOGIJA U FUNKCIJI OČUVANJA GLAZBENE BAŠTINE izv. prof. dr. sc. Jasminka Najcer Sabljak: ULOGA I STATUS ZNANSTVENOG RADA U MUZEJSKIM USTANOVAMA NA PRIMJERU ISTRAŽIVANJA PROVENIJENCIJE UMJETNINA IZ PLEMIĆKIH ZBIRKI Događaj će se održati u Muzeju Slavonije, s početkom u 12 sati.
U srijedu 29. svibnja 2024. U 12 sati će se u Muzeju Slavonije održati okrugli stol „Je li moja demokracija tvoja demokracija?“. Okrugli stol se održava u sklopu projekta „Changing democracies“, a kojeg pak organiziramo ususret Danu državnosti. Dan državnosti u Republici Hrvatskoj je praznik koji se obilježava 30. svibnja, u spomen na konstituiranje prvog demokratski izabranog višestranačkoga Sabora 1990. godine. Značajan je to datum u hrvatskoj demokratskoj tranziciji. Okruglim stolom bi u Muzej Slavonije obilježili Dan državnosti, prisjetili se demokratskih promjena, predstavili međunarodni projekt u kojem Muzej sudjeluje - Changing democracies, ali i u razgovoru s pokušali odgovoriti na neka od (aktualnih) pitanja. Projekt „Changing Democracies“, u kojem je Muzej Slavonije jedan od 13 partnera iz 10 zemalja, istražuje kako nam živa povijest Europe može pomoći da razumijemo trenutnu krizu demokracije. Projekt ima za cilj pridonijeti izgradnji zajedničkog europskog prostora sjećanja, gdje se povijesti i sjećanja na komunizam, diktature, otpor, tranzicije, rat i mir mogu komunicirati i istraživati kako bi nam pomogli da bolje razumijemo koji su procesi potrebni da bi demokracija ispunila svoja obećanja i kako se djelovanje i aktivno građanstvo mogu zamisliti na različite načine. U sklopu projekta će Muzej Slavonije ugostiti putujuću izložbu, odnosno radionicu „Je li moja demokracija tvoja demokracija?“ Okrugli stol će okupiti ljude koji su sudjelovali u projektu, ali i one koji za temu mogu biti doprinos. Gosti okruglog stola su Tűnde Šipoš Živić, Kristina Babić, Milan Ivanović, Damir Jurić i Lejla Šehić Relić. Okrugli stol će moderirati Denis Detling
U sklopu europske turneje Muzej Slavonije ugošćuje putujuću izložbu "Je li moja demokracija, tvoja demokracija?". Srdačno Vas pozivamo na otvorenje izložbe u utorak 25.lipnja 2024. godine u Muzeju Slavonije (Trg Sv. Trojstva 6). Otvorenje će se održati u 12 sati,Putujuća izložba je poziv na istraživanje različitih iskustava i vizija demokracije, temeljen na osobnim pričama prikupljenim u deset europskih zemalja.Putujuća izložba s osobnim pričama o demokraciji je dio projekta Changing Democracies u kojem je Muzej Slavonije jedan od 13 partnera. Projekt „Changing Democracies“ istražuje kako nam živa povijest Europe može pomoći da razumijemo trenutnu krizu demokracije. Projekt ima za cilj pridonijeti izgradnji zajedničkog europskog prostora sjećanja, gdje se povijesti i sjećanja na komunizam, diktature, otpor, tranzicije, rat i mir mogu komunicirati i istraživati kako bi nam pomogli da bolje razumijemo koji su procesi potrebni da bi demokracija ispunila svoja obećanja i kako se djelovanje i aktivno građanstvo mogu zamisliti na različite načine.Putujuća izložba je interaktivna, a mogla bi se nazvati i putujućom radionicom. Pored postojećih aktivnosti koje sama izložba pruža, u Muzeju Slavonije će se moći sudjelovati i u još dvije aktivnosti – izborima i (online) igra o borbi protiv govora mržnje.Izbori i glasanje su jedan od temelja demokracije, a posjetiteljima će se na izložbi omogućiti da na općim, tajnim i slobodnim izborima izraze svoj stav o Muzeju, odnosno njegovim prioritetima u planu rada za 2025. godinu. Prilika je da stvorimo demokratsko okružje u Muzeju i omogućimo posjetiteljima da budu sukreatori muzejskih sadržaja.Online igra Hate out! je interaktivni online obrazovni alat koji je razvijen sa svrhom borbe protiv (online) govora mržnje. Posjetitelji će moći preuzmite ulogu graditelja zajednice koji se suočava sa stvarnim životnim scenarijima (online) govora mržnje iz Hrvatske i drugih EU zemalja. Govor mržnje podriva osnovne demokratske vrijednosti, a kroz igru se može naučiti biti kritičniji prema učincima koje reakcije na govor mržnje (na internetu) mogu imati na zajednicu! Igra je razvijena je u sklopu projekta LEAD-Online, na kojem je sudjelovao Centar za mir, nenasilje i ljudska prava u Osijeku, u suradnji s kojim ovo dodajemo izložbi.Putujuća izložba se otvara 25. lipnja 2024. godine u Muzeju Slavonije, a moći će se sudjelovati u njoj do 11. kolovoza 2024. godine. U vrijeme trajanja izložbe će se održati i nekoliko edukativnih radionica za mlađe (a možda i nešto starije).Voditelj projektnih aktivnosti te organizator putujuće izložbe u Muzeju Slavonije, kao i popratnih aktivnosti je Denis Detling, viši kustos.
Sudjelujte u trodnevnoj likovnoj radionici Otkrij sebe u kojoj se likovnost spaja s tradicijskom vizualnom kulturom tj. narodnim ornamentom. Polaznici će, naučivši kako se nekada gradio ornament, stvarati ornament osmišljen samostalno kroz vlastito promišljanje inspirirano tradicijskim ornamentom. Cilj radionice je upoznavanje sa tradicijskim narodnim ornamentom kroz razvoj kreativnosti, mašte i interpretiranja kao i upoznavanje sa tehnikama crtanja i slikanja. Radionica će se održati od 10 do 12 sati od srijede do petka (3.,4. i 5. srpnja 2024.), sav materijal za rad u tehnici crtanja i slikanja je osiguran, a nakon produciranih radova u Muzeju Slavonije će se održati izložba radova polaznika radionica. Radionica je predviđena za srednjoškolce i starije osobe. Cijena sudjelovanja u trodnevnoj radionici iznosi 10,00 EUR po osobi. Radionica se izvodi u sklopu programa Doktori za baštinu voditeljice Jesenka Ricl, pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija RH. Voditeljica programa: viša kustosica Jesenka Ricl Voditelj radionica: Leo Pavlović Leo Pavlović nakon završene srednje ekonomske škole u Novskoj, upisuje Akademiju za umjetnost i kulturu u Osijeku smjer vizualne i medijske umjetnosti te uspješno završava preddiplomski sveučilišni studij likovne kulture i stječe titulu sveučilišnog prvostupnika edukacije likovne kulture. Trenutno je student druge godine diplomskog studija vizualna umjetnost na modulu grafike. Umjetnik se u svom radu najviše bavi grafikom, fotografijom i crtežom. Izlagao je na nekoliko samostalnih i desetak grupnih izložbi, a ističe izlaganje na 9. hrvatskom trijenalu grafike u Klovićevim dvorima. Za svoj rad je nagrađivan te je pobjednik 6. izdanja natječaja ,,A4” za mlade umjetnike i kustose. Prijaviti se možete putem elektronske pošte na edukacija@mso.hr ili telefonom na 328778.
Ljeto u Muzeju Slavonije započinje predavanjem Ogledalo, ogledalce moje… ususret izložbi namještaja u Muzeju Slavonije više kustosice Andreje Šimičić. Od mitološkoga Narcisa koji se ogledao u mirnoj površini vode preko odraza lica i lika na ručnim, zidnim i podnim ogledalima; preko raznovrsnih toaletnih kutija i ogledala na psihama pa sve do ekrana mobitela u kojima se danas ogledamo, pratimo promjene kanona ljepote, pratimo promjene stila odijevanja i frizura, pratimo konstruktivne i dekorativne mijene samih tih predmeta-nositelja ogledala. Može li netko priznati da baš nikada nije makar krajičkom oka bacio pogled na izlog kraj kojeg je prolazio? Fenomen ogledala zanimljiv je raznim istraživačima, a Osječko je ljeto kulture izvrsna prigoda da u Muzeju Slavonije predstavimo raznovrsna ogledala iz našega fundusa. U muzejskoj se Zbirci namještaja čuvaju ogledala, toaletne kutije i toaletni stolići i psihe od 18. stoljeća pa sve do 20. stoljeća, izrađeni ne samo u Osijeku, već i u raznim europskim stolarskim radionicama i tvornicama. Osim toga, muzej je bogato ishodište neispričanih priča o nastanku predmeta, o njihovim vlasnicima, o njihovim prijateljima i druženjima… Andreja Šimičić, voditeljica Zbirke namještaja, predstavit će dio ovog zanimljivog i vrijednog fundusa Zbirke kao mali uvod u izložbu koju u Muzeju pripremamo. Predavanje će se održati u četvrtak 4. srpnja 2024. godine s početkom u 19 sati u Muzeju Slavonije, na adresi Trg Sv. Trojstva u osječkoj Tvrđi. Ulaz za sve posjetitelje je slobodan.
Povodom otvorenja izložbe posvećene stvaralačkom opusu Julija Njikoša Muzej Slavonjje će ugostiti Vesnu Njikoš Pečkaj, kćer dvoje umjetnika okrunjenih Porinom za životno djelo – Vere Svobode i Julija Njikoša. U razgovoru s gošćom saznat će se više o životu i djelu dvoje vrhunskih glazbenika, o djetinjstvu u svijetu glazbe, o putovanjima po Hrvatskoj i svijetu i očevoj ljubavi prema ostavštini Slavonije, Baranje i Srijema. Razgovor ugodni će se održati u subotu 6. srpnja 2024. godine s početkom u 12 sati u Muzeju Slavonije, na adresi Trg Sv. Trojstva 6. Ulaz za sve posjetitelje je slobodan.
u vrijeme trajanja izložbe "Je li moja demokracija tvoja demokracija?" organiziramo radionicu o nenasilnoj komunikaciji za mlade "Govor Nenasilja za Mlade" u dva termina, 8. i 9. srpnja. Navedenoj izložbi smo dodali interaktivni online obrazovni alat razvijen sa svrhom borbe protiv (online) govora mržnje, kao i objašnjenje kako govor mržnje podriva osnovne demokratske vrijednosti. Nadovezujući se na izložbu organiziramo radionicu "Govor Nenasilja za Mlade", jer mladima predajemo vrijednosti koje živimo ili želimo živjeti. Na ovoj će radionici mladi moći naučiti: Što je govor nenasilja i kako ga primijeniti u svakodnevnom životu Kako razlikovati zmijski i žirafski govor kroz interaktivne vježbe Vještine izražavanja zapažanja, osjećaja, potreba i želja bez osude i optuživanja Tehnike aktivnog slušanja koje pomažu u boljem razumijevanju drugih Radionica je osmišljena kako bi mladima pomogla poboljšati komunikaciju s prijateljima i obitelji, smanjiti sukobe i nesporazume, te stvoriti dublje i smislenije odnose. Radionica je namijenjena za mlade od 12 do 16 godina. Radionica će se održavati u Muzeju Slavonije u dva termina (9. ili 10. srpnja) od 10 do 12 sati. Cijena radionice je 3 eura. Prijave su obavezne. Prijave na radionicu će biti moguće putem linka https://forms.gle/cMyuS2YXSqTuHAdy6 Radionicu organizira Denis Detling, viši kustos, a vodit će je Mira Pašalić, prof. hrvatskog jezika i pedagogije. Mira Pašalić, je umirovljena pedagoginja lll. gimnazije Osijek. Suautorica je i realizatorica više projekata za djecu i mlade, s temama komunikacije, suradnje, tolerancije, prevladavanja predrasuda ...i s ciljem izgradnje boljih odnosa s obitelji, prijateljima, ljudima koji nas okružuju. Surađivala je na projektima Centra za mir i nenasilje Osijek, UNICEF-a, Pronija, JEN- kluba za djecu i mlade.
U petak 12. srpnja 2024. s početkom u 21 sat započinje projekcija filma Šume, šume. Formiran oko četiri glavne priče film Šume spaja vizualno impresivne segmente sa svjedočanstvima partizanki. Film traga za skrivenim ženskim principima, formama i značenjima u pričama koje znamo, koje mislimo da znamo i koje tek trebamo saznati – i kojima diže spomenik. U filmu se pojavljuje Hilda Tompak, udata Hećej, nekadašnja zaposlenica u osječkom muzeju. Hrvatska 2024, '68 REŽIJA: Renata Poljak SCENARIJ: Renata Poljak KAMERA: Boris Poljak, Bojan Mrđenović, Goran Škofić MONTAŽA: Marta Bregeš GLAZBA: Alen i Nenad Sinkauz PRODUCENTI: Vesna Teršelič, Dijana Cetina Mlađenović PRODUKCIJA: Documenta-Centar za suočavanje sa prošlošću; Kinematograf Projekcija će se održati u Muzeju Slavonije, na adresi Trg Sv. Trojstva u osječkoj Tvrđi. Ulaz za sve posjetitelje je slobodan.
https://mso.hr/projekcija-filma-sume-sume/
0
Predavanje_Bijeli sjaj u mraku: priče o porculanskim i keramičkim predmetima iz osječkih židovskih obitelji
Bijeli sjaj u mraku: priče o porculanskim i keramičkim predmetima iz osječkih židovskih obitelji naziv je predavanja s kojim se kustosica Muzeja Slavonije Gabrijela Odobašić uključuje u ovogodišnji program Mjeseca židovske kulture. Kroz priču o svakodnevnim predmetima, koji ukrašavaju prostor doma, upoznajemo se s nekoliko osječkih židovskih obitelji. Naizgled obična muzejska građa iz Zbirke keramike, poput porculanskih posuda, vaza, šalica i tanjura, jardinièrea od majolike, otvara nam zanimljive teme o kulturi stanovanja, uređenja obiteljskog doma i kolekcionarskog duha. Analizirajući keramiku poput svakog drugog materijalnog svjedočanstva, nailazimo na informacije otkud predmeti potječu, tko ih je izradio, naručio ili koristio. Time se povezujemo s prethodnim vlasnicima, osluškujemo kroz kakve su sve sretne i tužne trenutke prošli. Keramički predmeti, poput nijemih zidova, govore nam o svijesti čuvanja kulturne baštine sakupljane u obiteljskom okruženju generacijama. Ova povijest u fragmentima proizlazi iz muzejskog fundusa čuvanog od vremena Drugog svjetskog rata. Uz ocakljenu površinu keramičkih primjeraka progovara se i o tamnim tragovima na predmetima otrgnutima iz obiteljskih ostavština. Događaj u organizaciji Židovske općine Osijek održat će se u utorak 3. rujna 2024. godine u 18 sati u Muzeju Slavonije na adresi Trg Sv. Trojstva 6, u osječkoj Tvrđi. Ulaz za posjetitelje je besplatan, a više o programu Mjeseca židovske kulture možete pronaći na Facebook stranici Mjesec židovske kulture.
Edukativne radionice za djecu i mlade_prijave u tijeku
9/4/2024-10:0
9/5/2024-12:0
Muzej Slavonije, Trg Sv. Trojstva 6, Osijek
https://mso.hr/wp-content/uploads/2024/08/123.png
Dani europske baštine 2024. posvećeni su temi "Baština koja povezuje - kulturne rute i mreže", koja naglašava važnost kulturnih ruta u povezivanju i obogaćivanju europske i nacionalne baštine. Kroz 20 mapiranih Kulturnih ruta Vijeća Europe, Hrvatska promiče svoju pokretnu, nepokretnu i nematerijalnu baštinu u europskom kontekstu. Ove rute ne samo da očuvaju kulturnu baštinu već i potiču obrazovanje, razmjenu i turizam. Ove godine Muzej Slavonije posebnu pažnju posvećuje Ruti žena spisateljica, s naglaskom na osječke spisateljice Jagodu Truhelku i Vilmu Vukelić. Program uključuje radionice koje promoviraju književnu baštinu grada Osijeka. Sudjelovati se može u dvije radionice ili u svakoj zasebno. 4.9. u 10 sati Interpretacija književnog djela Zlatni danci Jagode Truhelke kroz likovne tehnike, voditeljica radionice viša kustosica Jesenka Ricl Čitajući dijelove autobiografskog romana Jagode Truhelke vizualizirat ćemo prizore grada Osijeka. Truhelka opisujući zgode iz svojega djetinjstva, kao i svoje mlađe braće Ćire i Dragoša, uvodi u hrvatsku dječju književnost temu crtanja doživljaja iz vlastitoga djetinjstva. Slijedom navedenog sudionici će ilustrirati prizore tehnikom akvarela i tuša. 5.9. u 10 sati Ilustracije Tragovima prošlosti – radionica izrade ilustracija uz knjigu Tragovima prošlosti Vilme Vukelić, voditelj radionice viši kustos Denis Detling Na radionici Ilustracije Tragovima prošlosti će sudionici ilustrirati dijelove knjige Vilme Vukelić. Osječka spisateljica na njemačkom jeziku Vilma Vukelić u svojim memoarima (Tragovi prošlosti) bilježeći sjećanja na ljude i događaje opisuje srednjoeuropski prostor vlastitog odrastanja. Knjiga traži od sudionika ilustraciju, a zauzvrat će dati neke priče o Osijeku. Radionice će se održati od 10 do 12 sati u srijedu 4.9. i u četvrtak 5.9.2024. Sav materijal za rad je osiguran. Radionica je predviđena za djecu 12+ i mlade... i one koji se tako osjećaju. Sudjelovanje u radionicama je besplatno. PRIJAVE NA RADIONICE SU OBVEZNE. Prijaviti se možete putem poveznice https://forms.gle/MEYrUNWQH7PdNApf7 Radionica se izvode u sklopu obilježavanja Dana europske baštine 2024. i ususret novoj školskoj godini. Više o Ruti žena spisateljica. Spisateljice su najavile borbu za ravnopravnost spolova kakvu danas poznajemo i poštujemo, i kako je definira Opća deklaracija o ljudskim pravima, Europska konvencija o ljudskim pravima, a odskora i Povelja PEN-a i Ženski manifest. Ruta spisateljica usredotočila se na izvanrednu književnost i životne priče koje su obilježile borbu za ljudska i ženska prava početkom 20. stoljeća. Njihova jedinstvena uloga u povijesti i kulturnoj baštini slavenskog svijeta i cijele Europe bila je iznimno važna, ali nikada zapravo priznata. Ruta spisateljica iznimno je živopisan način otkrivanja njihovih života i kreativnosti. Povezuje simboličke i fizičke točke njihova života i rada – muzeje, spomen sobe, čitaonice, spomenike, kavane, knjižnice i druge javne prostore. Osim znanstvenih i kulturnih aktivnosti, ruta uključuje i obogaćuje lokalne zajednice i turističke znamenitosti, kreativnu industriju, gastronomiju i kulturni turizam. U Hrvatskoj ovu rutu predstavljaju Ivana Brlić Mažuranić i Marija Jurić Zagorka, a Muzej Slavonije ovom prigodom promovira osječke spisateljice Jagodu Truhelku i Vilmu Vukelić.
Muzej Slavonije, najveći nacionalni muzej općeg tipa u Hrvatskoj.
Muzej Slavonije organizira u sklopu Dana europske baštine predavanje “Knjižno nasljeđe obitelji Truhelka u Muzeju Slavonije: kulturno – povijesni kontekst”. Predavanje će održati dr.sc. Marina Vinaj, knjižničarska savjetnica u četvrtak 19. rujna 2024. godine s početkom u 12 sati, u Knjižnici na Trgu Ivana Pavla II br. 1 u Osijeku. Obiteljske knjižnice predstavljaju kulturno-povijesne riznice grada. Jedna od takvih knjižnica zasigurno je i obiteljska knjižnica Truhelka, čiji je začetnik Osječanin Dragoš Truhelka, pripadnik 78. pješačke pukovnije, manje poznati brat Jagode i Ćire Truhelke. Ova vrijedna riznica oslikava obiteljsko knjižno nasljeđe Truhelka, kontekstualizira određeno vrijeme, progovara o svojim vlasnicima te poput muzejskih predmeta, čini povijesno, kulturološko, muzeološko i vizualno iznimnu cjelinu, važnu za iščitavanje povijesti grada.
Tamburaška je glazba još od sredine 19. stoljeća bila značajni čimbenik glazbenog života Osijeka, napose 1930-ih godina. O tome, kao i o velikoj ulozi koju je Osijek imao u razvoju tamburaške glazbe svjedoče tamburaška glazbala Zbirke glazbenih instrumenata Muzeja Slavonije. U Zbirci se ističu dvije vrijedne tambure iz toga zlatnog doba, bisernica i čelo, koja predstavljaju mala remek-djela svojih graditelja. Bisernica je atribuirana vojvođanskom majstoru Stevanu Belom, a tamburaško čelo potječe iz osječke radionice glazbala braće Josipa i Leopolda Rohrbachera. Zbog njihove velike muzejske i glazbene vrijednosti tijekom 2023. godine pripremili smo ih za koncertno izvođenje kako bismo ih, osim lijepim izgledom, mogli predstaviti i akustički. Na kolaudacijskom će koncertu djela F. Chopina, L. Sorkočevića, J. S. Bacha. L. Boccherinija i B. Bartoka izvesti Mario Zbiljski, mag. mus. uz klavirsku pratnju Katarine Makević, mag. mus. te Tamburaški kvartet Glazbene škole Franje Kuhača iz Osijeka. Kao uvod u koncert Andreja Šimičić, voditeljica Zbirke glazbenih instrumenata, će uz stručnu suradnju Marija Zbiljskog predstaviti tamburaška glazbala iz zbirke. Kako zvuče muzejske tambure tih vrhunskih starih majstora? Dođite i pridružite nam se u Muzeju Slavonije u četvrtak 26. rujna 2024. godine u 19 sati. Ulaz je besplatan.
Muzej Slavonije s radošću poziva osnovnoškolce na etno-plesnu radionicu pod vodstvom Dore Rakipović, članice Hrvatskog kulturno – umjetničkog društva Osijek 1862. Ova jedinstvena radionica pruža priliku da kroz igru i ples otkrijete ljepotu slavonske tradicije i bogatstvo kulturne baštine. Na radionici će se polaznici upoznati s radom i životom Julija Njikoša, poznatog sakupljača slavonskih narodnih pjesama, te naučiti osnovne korake tradicionalnog slavonskog kola i nekoliko izraza karakterističnih za slavonski govor. Nakon kratkog uvodnog razgovora o Njikošu, sudionici će se razgibati, a zatim učiti plesne korake kola. Kroz edukativnu igru naučit će značenja riječi poput "pendžer" i "lola". Na kraju će zajedno osmisliti bećarac koristeći riječi koje su naučili i otpjevati ga u kolu, povezujući igru s očuvanjem slavonske kulturne baštine. Radionica se organizira u sklopu programa Doktori za baštinu, voditeljice više kustosice Jesenke Ricl, a održat će se u subotu 28. rujna 2024. godine s početkom u 11 sati. Cijena sudjelovanja u radionici je 3,00 Eura po sudioniku. Broj mjesta je ograničen, pa vas molimo da osigurate svoje mjesto što prije! Prijave su otvorene do 26. rujna 2024. Prijaviti se možete putem poveznice: https://forms.gle/4juX6cZHfajBMzXdA Radujemo se vašem dolasku i veselimo se zajedničkom učenju kroz igru i ples!
Predavanje o Vilmi Vukelić, osječkoj književnici na njemačkom jeziku se održava u sklopu Dana europske baštine, a predavanje će održati Paula Rem, asistentica na Akademiji za umjetnost i kulturu Osijek. Vilma Vukelić, osječka književnica rođena krajem 19. stoljeća, osobno je svjedočila razvoju Osijeka u industrijski i politički važan grad, a njezin je temeljni doprinos uvid u misli i osjećaje ljudi njezinog doba. U svojim tekstovima, Vilma oživljava novoindustrijalizirani Osijek, a čitatelji iz autoričine perspektive osobno proživljavaju povijest. Vilma nas vraća u doba Austro-Ugarske Monarhije, kada carska vlast i novouspostavljena kapitalistička ekonomija koegzistiraju, pritom svjedočeći doprinosu različitih pojedinaca te kulturnih i etničkih grupa transformaciji prethodno feudalnog Osijeka u napredan i značajan grad. Predavanje će se održati u prostorima Muzeja Slavonije (Trg Sv. Trojstva 6) u osječkoj Tvrđi s početkom u 12 sati.
Koliko ste puta poželjeli zaplesati kolo, ali ste isprepleli ruke toliko da ste teško disali, a još teže hvatali korak? Biste li voljeli vidjeti kako se to radi? U goste na dolaze članice i članovi HKUD-a „Osijek 1862.“ koji će nas upoznati s kolom, kolo zaplesati, ali i pozvati vas u kolo. Kad kažemo kolo… mislimo na šokačko (drmeš, taraban), jedno od najpoznatijih simbola Slavonije, Baranje i Srijema. Zaplesat ćemo i druge varijante kola pod budnim okom iskusnih folkloraša. Ako uskoro planirate u svatove, na rođendane ili različite zabave pravo je vrijeme da prvo dođete u Muzej, već ovaj četvrtak! Osim plesnih koraka upoznat ćete i našu bogatu tradicijsku baštinu. Ovaj glazbeno-plesni, Muzejski četvrtak organiziramo u sklopu izložbe „Čovjek iza glazbe“ posvećene našem melografu i skladatelju Juliju Njikošu, a u suradnji s HKUD-om „Osijek 1862.“. Od vas očekujemo samo dobru volju i osmijeh na licu. Vidimo se u Muzeju, u četvrtak 10. listopada u 19 sati!
Gošća Susreta ugode je akademkinja Helena Sablić Tomić. Rođena je u Osijeku gdje je pohađala osnovnu i srednju školu te diplomirala na Pedagoškom fakultetu. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 1997. godine magistrirala je s temom “Kratka priča devedesetih – biblioteka i autori časopisa Quorum”, a 2001. je obranila doktorsku disertaciju naslovljenu “Modeli hrvatske suvremene autobiografske proze”. Redovita je profesorica u trajnom zvanju na kolegijima iz područja književnosti i kulture na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku. Od 2006. godine dekanica je Akademije. Prva je ambasadorica Deska Kreativna Europa Ministarstva kulture i medija RH. Akademkinja od 2024. u Razredu za književnost HAZU. Ugledna je književnica, književna znanstvenica, scenaristica i urednica. Ugostit će ju Vlado Pest, zaljubljenik u priče grada Osijeka. Tvrdi kako je u Osijeku potrebno organizirati više različitih kulturnih događanja ne bi li naš grad postao prepoznatljiv i autentičan. Zato u suradnji s Muzejom Slavonije, spaja sugovornike s raznolikim temama o gradu, kulturi i životu, u sklopu “Susreta ugode”. Susret s akademkinjom održat će se u subotu, 26. listopada u 12 sati u Muzeju Slavonije. Ulaz na događaj je besplatan.
Pozivamo Vas na projekciju filma „Grad na Dravi“. Priča je to o Osijeku, jednom od malobrojnih gradova u Hrvatskoj koji aktivno živi na obje obale relativno velike rijeke koja i upravo je to okosnica ove priče - kako život na njoj, tijekom čitave godine, a baš u takvoj, urbanoj sredini, društveno, pa i egzistencijalno oblikuje životne navike stanovnika. Glavni je narator Osječanin Ivica Bilac, čije nas kazivanje, druženje s ostalim protagonistima i kretanje tim prostorima vodi kroz pojedine teme iz prošlosti i sadašnjosti tog osječkog suživota s Dravom - aktivna vodenica, koja osim za meljavu žita služi i kao edukacijski centar, ali i kao prostor za održavanje koncerata, koji su sve bili stilovi plivanja i što je rinovanje, kako je poznata osječka plaža Kopika dobila svoje ime, starinska plovila, ribolov i recept za dobar fiš-paprikaš, bicikl i biciklist koji voze i po vodi, sportsko veslanje i njegova osječka junakinja, Mirna Rajle Brođanac, nudizam na Dravi 80-ih, Donji Grad i njegov najpoznatiji građanin Dragutin Kolenc Broko samo su neke od njih... Scenarij potpisuju Ivica Bilac, redateljica Ljiljana Mandić i urednik Aleksej Pavlovsky, snimatelji Jure Ožić Bebek i Dušan Vugrinec, montažer je Damir Đurčević, a producent Tihomir Štivičić. Film je premijerno prikazan u programu HRT-a u trajanju od 30 minuta, a Osječanima i gostima Muzeja Slavonije prikazat ćemo film u cijelosti, u trajanju od 50 minuta, u utorak, 5. studenoga 2024. u 19 sati. Prije projekcije upoznat ćemo dio filmske ekipe, a kao uvod u film poslušat ćemo Zlatka Barača na pianinu. Nakon službenog dijela programa u Muzeju Slavonije bend iz filma poziva vas u Oxygen na druženje. Njihovoj svirci u stvaranju dobre atmosfere pridružit će se i DJ Tac.
Festival Orgulje Heferer nacionalni je festival na kojem mladi, ali i afirmirani hrvatski i inozemni orguljaši, uz svoje kolege vokalne i instrumentalne soliste, predstavljaju orguljsku baštinu Hrvatske. Koncerti se održavaju diljem Hrvatske u sakralnim objektima i reprezentativnim prostorima koji posjeduju orgulje koje je izradila, restaurirala ili održava Umjetnička radionica Heferer. Jedan je takav orguljski pozitiv iz Zbirke glazbenih instrumenata Muzeja Slavonije na kojemu će svirati mađarski orguljaš Sándor Balatoni, a uz njega će nastupiti osječki bariton svjetskog glasa Berislav Jerković. Pozivamo vas na koncert u sklopu 30. Festivala Orgulje Heferer koji će se održati u četvrtak, 7. studenoga 2024. godine u 19 sati u Muzeju Slavonije. Ulaz je slobodan. Održavanje koncerata na obnovljenim, iznimno vrijednim, povijesnim instrumentima doprinosi njihovoj revitalizaciji, a time i očuvanju kulturne baštine.
Izložbom „Funkcija, estetika, strast“ autorice Andreje Šimičić javnosti se predstavlja Zbirka namještaja, jedna od najcjelovitijih zbirki Odjela umjetničkog obrta Muzeja Slavonije. Zbirka ima više od 750 predmeta, a za izložbu je izabrano stotinjak karakterističnih koji ilustriraju nekoliko glavnih tema izložbe - povijest Zbirke namještaja, promjena stilskih osobina te tipova namještaja karakterističnih za pojedina razdoblja. Kabinetski ormar od kornjačevine s tajnim pretincima, rolo stol, ormarić ljekarnika Govorkovića, bidermajerska spavaća soba i Napoloeonov naslonjač donose zanimljive i intrigantne priče. Otvorenje izložbe je u četvrtak 14.11. 2024. u 19 sati. Ulaz je slobodan!
Izložbom „Funkcija, estetika, strast“ autorice Andreje Šimičić javnosti se predstavlja Zbirka namještaja, jedna od najcjelovitijih zbirki Odjela umjetničkog obrta Muzeja Slavonije. Zbirka ima više od 750 predmeta, a za izložbu je izabrano stotinjak karakterističnih koji ilustriraju nekoliko glavnih tema izložbe - povijest Zbirke namještaja, promjena stilskih osobina te tipova namještaja karakterističnih za pojedina razdoblja. Kabinetski ormar od kornjačevine s tajnim pretincima, rolo stol, ormarić ljekarnika Govorkovića, bidermajerska spavaća soba i Napoloeonov naslonjač donose zanimljive i intrigantne priče. Otvorenje izložbe je u četvrtak 14.11. 2024. u 19 sati. Ulaz je slobodan!
Pozivamo vas na otvorenje izložbe „TEKUĆI PROSTORI - karte dunavskog prostora 1650.-1800.“ u subotu, 23. studenoga 2024. u 11 sati u Muzeju Slavonije. Izložba prikazuje razvoj kartografije dunavskog područja na temelju 70 vrijednih eksponata, koji su prvi put izloženi. Temelj prezentacije čini opsežna zbirka karata i planova koju su badenski markgrofovi izradili u vojne svrhe. Eksponati iz zbirke Instituta za podunavsku švapsku povijest i regionalnu znanost u Tübingenu, kao i privatnih donatora, obogaćuju ovu jedinstvenu izložbu. Međunarodna je putujuća izložba posjetila brojne gradove dunavskog područja u Austriji, Mađarskoj, Rumunjskoj, a sada je i u Hrvatskoj. Izložba poziva na putovanje u često „nepoznatu“ Europu te postavlja pitanje što danas smatramo Europom i s kojim slikama povezujemo pojedine regije u ovom „zajedničkom domu“.
I ove smo godine pripremili poseban adventski program koji spaja bogatstvo tradicije, kreativne izraze i duh zajedništva. Posjetitelji će imati priliku uživati u prigodnim radionicama, koncertnoj večeri, tematskim predavanjima i ugodnom druženju u blagdanskom ozračju. Bilo da vas privlače mirisi božićnih kolača, ručno izrađene rukotvorine ili zvuci vrhunske klasične glazbe, naš raznovrstan program nudi sadržaj za sve generacije. Pozivamo vas da u toplini Muzeja Slavonije provedete predblagdanske trenutke i otkrijete čaroliju tradicije na poseban način.