U stalnom postavu Prapovijesti nalaze se arheološki predmeti koji pripadaju vučedolskoj kulturi, a koja predstavlja završnu fazu eneolitika. Vučedolsko poimanje svijeta iskazano je na njihovim posudama najstarijim europskim ideogramima. Svi ukrasi na njima nose nebesku simboliku, a keramička posuda iz Vinkovaca, nastala oko 2600.g.pr.Kr., prikazuje astralni kalendar vučedolske kulture.
Prapovijest. Vučedolci. Astralni simbolizam.
Najstariji indoeuropski kalendar je jedna od najmarkantinijh posuda vučedolske kulture, a po mišljenju prof. Durmana ona prikazuje najraniji i najpotpuniji indoeuropski kalendar nastao u vrijeme sumerskog razdoblja u Mezopotamiji i Staroga kraljevstva u Egiptu. U četiri ukrašenim pojasevima, astralnim simbolizmom, prikazana su četiri godišnja doba. Zviježđa koja zastupaju pojedine dijelove godine prikazana su u vrijeme sumraka kao prva obilježja večernjeg neba. Vučedolska je godina počinjala proljetnim ekvinocijem kada sunce simbolički zamjenjuje najuočljivije zimsko zviježđe – Orion, čije su tri zvijezde pojasa, u vučedolsko doba, na taj dan zalazile i na nekoliko mjeseci nestajale s noćnog neba. Sunce i astralni simbolizam kao i prikazi marsa i Venere uz negiranje lunarnog simbolizma – Mjeseca, važna su značajka Indoeuropljana. Astralni simboli s kojima su Vučedolci ukrašavali svoje posude, mogu se smatrati i svojevrsnim prvim europskim pismom.
Tumačenje simbola kalendara: Orion, Sunce, Labud, Kasiopeja, Mars-Plejade, Blizanci, Ribe –Pegaz.
World Space Week.
World Space Week je međunarodna proslava znanosti i tehnologije. Proslava se održava svake godine od 4 do 10 listopada, a ta dva datuma koriste se povodom obilježavanja lansiranja prve letjelice s čovjekom 4.10.1957. Sputnik u svemir i 10.10.1967. potpisivanje Sporazuma o principima upravljana aktivnostima USA u istraživanju svemira, uključujući Mjesec i ostalih nebeskih tijela. Organizatori Svjetskog tjedna svemira su agencije, svemirske kompanije, škole, planetariji, muzeji i dr. Sinkronizirana događanja privlače pažnju javnosti i medija. 2014. godine održalo se 1600 događanja u 72 zemlje.
Program u Muzeju.
- Besplatno vodstvo za učenike osnovnih škola u postavu „Prapovijest“ i zabavno edukativni program u trajanju od 60 minuta.
- Obvezne su prethodne prijave zbog ograničenog broja vodstva.
- Vodstvo je moguće organizirati u vremenu od 10:00 do 12:00 sati, 5. i 6. listopada, u zgradi Glavne straže, Trg sv. Trojstva 2, Osijek.
Prijave:
e-mail: info@mso.hr, jesenka.ricl@mso.hr
tel. +385 31 445 383
Kontakt:Jesenka Ricl, Edukacijski odjel, MSO
Veselimo se vašem dolasku,
vaši Muzealci.