U Osijeku i okolini bilo je nastanjeno brojno stanovništvo njemačkog i austrijskog porijekla. Poslije Drugog svjetskog rata mnogi su se iselili. Njihove se tradicijske nošnje nisu očuvale.
Osnovni dijelovi tradicijske nošnje dirndla su bluza, suknja s prslukom ili haljina, te pregača. Izloženi muzejski primjerci dirndla iz 40-ih i 50-ih godina 20. stoljeća plod su neprekinutih veza reemigriranih i preostalih pripadnika njemačke/austrijske nacionalne manjine. Muzeju ih je darovala 2013. godine Osječanka Branka Balen, a dobila ih je od rodbine iseljene u Austriju ili prijatelja iz Austrije.
Nošnje za djevojčicu i za djevojku ljetna su odjeća od pamučnog platna, dok bi zimski dirndl bio od štofa. Ukrašeni su osobitom metalnom dugmadi, tzv. trachtenknepfe, namijenjenoj za ovakvu žensku nošnju.Dio tradicijske odjeće bio je i zimski ženski kaputić jopa od valjane vune s metalnom dugmadi.
Kompletna nošnja dirndl za djevojčicu od 12 godina izložena je kao odabrani predmet mjeseca uz izložbu Tragovi – ono što nestaje
i kostimografski rad na mjuziklu Moje pjesme, moji snovi.
Izloženi dirndl (MSO-215429/1-5), dar Branke Balen (Osijek, 2013.) se sastoji od:
Rosa Konrad je rođakinja darovateljice ovog dirndla, a sašila ga je za nju 1953. g. prilikom ljetnih posjeta Austriji. Rosa je rođena oko 1895. g. u Dőrflu (Podravlje) u sadašnjem Grmiću kod Osijeka. Preci su se doselili prije 300 godina iz Schwarzwalda i Elzasa, a došli su u močvarni kraj. Prvu generaciju obilježila je Tot (smrt), drugu Not (nevolja – bili su gladni), tek treću Brot (kruh). Iz Darde je s obitelji izbjegla 1945. u Austriju u Predlitz (Koruška).
Vlasta Šabić, dipl. etnologinja